Filozofické okénko - NÁLEPKA "DÍTĚ V AUTĚ"

by - 23.11.13

Jak výstižné. samolepkarna.cz, cena 70,-
Jako většina podobných ukazatelů, návěstí a informačních tabulí, funguje nálepka DÍTĚ V AUTĚ úplně obráceně... Za 5 měsíců, co ji mám na zadním skle, tak jsem si všimla akorát toho, že auta většinou parkujou ještě blíž k mýmu než dřív, takže autosedačka nemá šanci. Občas ji táhnu přes řadící páku a sedadlo řidiče. Ale tohle není jako úplně problém, protože upřímně, já jsem se jako nematka-řidička nikdy nestarala o to, jestli vedle mě stojí auto se sedačkou, popřípadě nálepkou "dítě v autě". A asi i kdybych ji tam viděla, nenapadlo by mě nad tím nějak zvlášť přemýšlet. Vzhledem i k tomu, že je nalepená vzadu, tak asi ani prvotně nebude pro parkující, ale pro ty, co jedou za váma. Tak o čem to jako vypovídá? Proč si ji tam lidi dávaj? Co to má tomu za mnou říct?
Chápu Začátečníka. "Zetko" rovná se netrub hned když naskočí zelená (on se jednou rozjet prostě musí).
Ale "dítě v autě"? Nechápu. Dítě v autě přece neřídí, je zápásáno do sedačky, takže ani neohrožuje řidiče, případně ostatní účastníky silničního provozu. Napadlo mě ale pár možností.


"Pozor! Ušetřete nás, jsou tu děti!" (Kdyby si to ten magor v černým bavoráku stihl přečíst, třeba by kolem nás fakt projel pomalejc.)

"Heč mám dítě i auto." (Tak to asi ne,ne?)

"Pozor, dítě v autě sice je, ale s největší pravděpodobností řídí jeho matka."

No. To je ono. A docvaklo mi to, když jsem si vzpomněla na minulou hodinovou jízdu s Valinkou. Matka za volantem je totiž ještě horší než začátečník. Je nebezpečná pro sebe i své okolí. Začátečník má obě ruce na volantu - za deset dvě nebo třičtvrtě na tři, jak kdo chce. Matce chybí jedna ruka/ručička - v tom lepším případě samozřejmě. V tom horším jednou rukou dává blinkr a druhou podává dudlík. Začátečník aspoň neustále sleduje dění na vozovce. Matka dění na vozovce rozhodně neustále nesleduje. Je toho dost - padá dudlík, hračka, deka, zasvítí slunko - dává plínku přes sedačku, atd. Je to nebezpečnější než telefonování nebo jídlo, řídit a mít v autě jedinýho spolujezdce - malýho "teroristu" v sedačce. Já bych to možná zohlednila v nějakých pravidlech silničního provozu. Z tohoto příběhu tudíž vyplývá - nazývejte věci pravými jmény - navrhuju nálepky "matka řídí" nebo tak něco...
A co si myslíte vy? Proč si tam lidi tu nálepku dávají?

Šťastné cestování a držte se, jo? (aspoň jednou rukou :))
Ahoj

PS.: Jéé, našla jsem ji na Fleru.
fler.cz

You May Also Like

2 komentů

  1. Haha, říkala jsem si přesně totéž. Co ta nálepka má znamenat. Pozor, auto asi řídí ženská s vykojeným mozkem? Nebo mám dítě a budu se v obci z opatrnosti plazit třicítkou, tak mě nechte dýchat?

    Já osobně s dětma řídím stejně jako bez nich (ale jsou ještě docela malé, tak možná ta změna ještě přijde), ale zažila jsem, kdy se dokonce řidič-muž neustále při jízdě otáčel na svého plačícího chlapečka vzadu. No bezpečný pocit jsem z té jízdy rozhodně neměla :)

    OdpovědětVymazat
  2. No, my třeba tu nálepku na autě nemáme, ale ten problém s autosedačkou na parkovišti znám až moc dobře. Ještě štěstí, že dnes už jsou u spousty obchodů taková ta "rodinná parkovací místa" okolo kterých je víc prostoru. Škoda jen, že nejsou všude. Občas by se to vážně hodilo.

    OdpovědětVymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)