Kojíme a stůněme/ Breastfeeding and illness

by - 7.1.14


"Buší vám do hlavy stovky kladiv, máte horečku, svěrákem ucpaný nos a v krku mají party skřítečci s ostruhama na nohou? Nezoufejte, je tu nový TramtadadáHotDrink a nebo TramtaráGrip..." To víš, že jo. Nejradši bych po té televizi mrskla ten imaginární strom, který padl v podobě papírových kapesníků za můj  poslední "rýmečkový a chřipečkový" týden. To se vždycky vážně akorát nase*u!

Vezmu to zeširoka, abyste pochopili celou tu myšlenku, kterou se zabývám od minulýho týdne. 
Je hrozně moc dobře, že se u nás kojení podporuje celkem ve velké míře. Ať už ve formě baby-friendly porodnic, laktační ligy, laktačních poraden a poradkyní. V každým lepším nákupáku máte kojící místnost. Na počáteční umělé výživy se dokonce nesmí vztahovat žádné slevové akce, aby tímto podivným způsobem nebyly matky demotivovány ke kojení. A dokonce můžete dostat i jednorázový příspěvek od státu, když kojíte. 
Ale když kojíme a onemocníme nějakou běžně "dostupnou" nemocí, kterou bychom za normálních okolností vyléčily samy sprejem do nosu, horkým drinkem, brufenem a ještě vyrazily do práce...jsme v kojícím případě prakticky nahrané. Ne, dobře. Nejsme nahrané. Ale člověk, aby se pídil po lékárnách, co všechno je u nás dostupné nebo spíš nedostupné pro kojící matky.

Mám klasickou rýmu, bolí mě hlava, škrábe v krku, kašlu a jsem celkově unavená. Chci asi tak chci...
 • abych byla co nejrychlejc ready,
 • abych se mohla zase naplno starat o malou,
 • abych ji nenakazila (protilátkám v mlíčku věřím, ale jistota je jistota),
 • abych nemusela k doktorovi (proč taky, stejně mi řekne "V lékárně vám doporučí něco pro kojící matky." tak to si tuhle štaci můžu kliďánko odpustit),
 • a aby se do mlíka zbytečně nedostalo, to co nemá

Jednoduchý. Farmaceutičtí troubové. Kdyby udělali jeden komerční set, sestávající se ze spreje do nosu, sirupu a nějakého prášku na teplotu, tak bychom jim utrhaly ruce. To už i ten Espumisan hlásá, jak na lesy, že je pro kojící a těhotné. A to vlastně celkově vůbec nemluvím o těhotných, těch je logicky mnohem víc, k miminu se placentou může dostat mnohem víc škodlivých látek než mlíčkem a v tomto případě je to tedy o to žalostnější.
Ať to zkrátím, abyste se nemusely pídit a mohly popřípadě někoho poslat do lékárny pro konkrétní věc, mám 5 tipů. Některé jsou klasika, ale některé jsem objevila až teď díky mámě, která to pro vás/nás všechno oběhala a tímto jí velice děkuji, protože to opravdu zabralo.1. StopKašel SIRUP Dr. Weiss 137,-
- 3 deci
- vhodné pro kojící a těhotné
- čajová lžička třikrát denně
- jak chutná si akorát myslím, sladce bylinkově (protože když mi to kaplo na stůl, tak to lepilo:)


2. Sinex Vicks aloe a eukalyptus, NOSNÍ SPREJ 89,-
- 15ml
- Během těhotenství a kojení se má tento sprej používat opatrně. (opatrně - to je slovo do pranice :D ale lékárnice to doporučila, tak jí budeme věřit)


3. HerbalMed HOT DRINK Dr. Weiss 120,-
- 180g
vhodné pro kojící a těhotné
- 2 druhy kašel+průdušky a nachlazení+rýma (V Brně se dalo sehnat jenom u Maxe a jenom na kašel)
- stejná firma jako sirup, švýcarská bylinkárna, ale musím říct, že jako obdoba nějakýho třeba Coldrexu nápoje je to super.

4. PARALEN 35,-
- v těhotenství mi bylo řečeno - až bude nejhůř a jinak hned po kojení
- klasický paralen, ne žádný grip ani ultra, mega,...

5. SEPTISAN 69,-
- při zánětu horních cest dýchacích a dutiny ústní
- Přípravek mohou užívat těhotné a kojící ženy.
- Snad jediná věc na cucání v těhotenství. Je to hnusný, ale pomáhá, po 2 pastilkách bylo po bolesti  v krku.

Doufám, že až tento článek vyjde, už budu vyléčená, protože mě to upřímně vůbec nebaví. Valinka se tady chudák leká ze spaní, jak tady frkám a chrchlám. Tak hlavně, aby to nechytila ode mě.
Buďte zdrávy!

Uvedené ceny jsou orientační, přípravky byly nakoupeny v lékárně Dr.Max u Hl.nádraží v Brně a v lékárně na náměstí v Bystřici pod Hostýnem, protože jinde jsou marní. :)

You May Also Like

2 komentů

 1. Já jsem syna kojila rok a půl a celou dobu jsme naštěstí zvládli ve zdraví. Jen co jsem ale přestala kojit, tak se to rozjelo. Chytla jsem chřipku, pak ji ode mě chytil manžel i syn, takže jsem týden všichni leželi. Jen co jsme se uzdravili, tak jsem měla zánět šlach v ruce a to bylo také super. Na ten mi pomohl až wobenzym . Pak přišel první rok ve školce, a to byla také hrůza. Teď už je nemocný jen jednou za zimu, tak už je to lepší :-) .

  OdpovědětVymazat
 2. Z vlastní zkušenosti moc dobře vím, jak dokáže i taková obyčejná rýma člověka potrápit. S těmi kapkami a spreji do nosu bych ale osobně byla dost opatrná, protože při dlouhodobějším užívání mohou způsobit více škody, než užitku, viz například rhinitis medikamentózní.

  OdpovědětVymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)