Vzpomínky na dětství/ Childhood memories

by - 6.2.14

Jsem do papírového zapisování čehokoliv celkem maniak. Ale jen do doby, než mám něco napsat. Abyste tomu rozuměli, hrozně mě baví ten proces výběru a nákupu věcí, které k tomu budu potřebovat. Krásný blok, propiska, zvýrazňovač, lepítka, všechno samozřejmě v barvách, aby to ladilo. Ale pak nevím, jak to všechno stylizovat, jakou barvou mám psát nadpisy, jestli budou obrázky napravo nebo nalevo,... Nakonec o tom přemýšlím tak dlouho, až se k tomu nakonec vůbec nevrátím a nebo mi to zapisování vydrží tak max. 2 týdny. 
Narození a minimálně první rok mimina je ale natolik výjimečné období, že je na místě, aby se někdo (když ne vy, tak aspoň někdo z rodiny) zhostil úlohy hlavního zapisovatele prvního zubu, lžičky, kroku, smíchu, slova, prostě všeho. Máte milion možností, jak si tohle všechno "zapamatovat". Tady je pár z nich...

zdroj
1. Knihy á la "První rok našeho miminka"
Existují knihy, ve kterých máte nadepsáno všechno důležité a jen vyplňujete. Ale já nemám ráda, když mi přesně někdo nalajnuje, co kam mám napsat. (To vidíte i tady na blogu - fakt mi pravidelnost nic neříká :)) Ale kdo nad tím nechce moc přemýšlet a nepotřebuje se kreativně realizovat, je tohle velmi praktické :) Akorát bacha na to, ať ji nezašantročíte dřív, než ji dopíšete.

Přesně takovou koupili naši a máma už ji Valentince poctivě vyplňuje ->
2. Papír a tužka
Blok, propiska a lepidlo. Nebo jen samostatné papíry, které si potom vložíte do nějaké složky. Třeba. Pro ty, kteří mají hodně fantazie, dělají si rádi věci podle sebe a kteří mají čas (pozn. pro těhotné: ne, žádný čas navíc na mateřské mít nebudete ani když čekáte jen jedno  a určitě hodné dítě:))). Celé to máte ve vlastní režii - od obalu po číslování stránek. Tady je to opravdu hodně free. Já osobně čím větší mám volnost, tím míň vím, jak ji využít. Ale kdo vytrvá, bude mít potom krásnou "hand-made" vzpomínku.


Moderní a velmi populární varianta, vymyšlená jedním tatínkem, který chtěl vyřešit naši otázku, jak nejlíp uchovat všechny vzpomínky :) Na těchto stránkách si vytvoříte deníček svého dítěte, ve kterém jsou tématické kapitoly a vy do nich přidáváte fotografie, poznámky, informace,... Můžete sdílet deníček s rodinou nebo ho nechat úplně soukromý - jen pro vás. Childbook má spoustu možností, ale i přesto mi přijde jednoduchý na pochopení. Prostě nemusíte být žádný "ajťák". Hlavně jsem ráda, že existuje i česká podoba. Viděla jsem pár aplikací pro tablety, ale byly to "cizinci".

 ...

Výhody Childbooku:
Knižní víla Evelína
childbook.me
 • pokud jste připojení k internetu máte ho vždycky po ruce (i v telefonu nebo v tabletu)
 • ryze český výtvor
 • krásné ilustrace na téma Knižního království
 • tipy "Víte, že?" související s věkem dítěte
 • jednoduchá obsluha
 • můžete si z deníčku nechat vytisknout fotoknihu4. Diář
Jojo. I tak to jde udělat. Protože jsem se nechtěla úplně vzdát výtvarného počinu, ale nedělám si iluze, že bych dokázala spisovat slohovky typu "když jsem našla první zoubek měla jsem na sobě růžové tepláky", rozhodla jsem se, že zapisování prvních Vájiných pokroků spojím se svým diářem. Na eBayi jsem si z Koreji objednala sadu barevných washi-lepítek a diář, který má měsíční i denní kalendář. U měsíčního má každý svůj den jeden čtvereček, do kterého se vejde třeba malá nálepka, můj zápis i zápis o Valentince. A když chci rozepsat něco víc, nalistuju si datum v denním, tam to pěkně rozepíšu, označím lepítkem a je to. Ještě plánuju vyvolat pár fotek, tak aby byli hodně malinké a připnout je sponkama ke stránkám. Tenhle diář je super, protože je od října 2013 až do prosince 2014, takže tam bude podle mě těch 15 zatím nejzajímavějších měsíců.

Výhody obyčejného diáře:
 • nevzdáte se tvořícího ducha
 • když jste zvyklí nosit diář - vždycky bude po ruce
 • máte u všeho přesný datum
 • nemusíte vypisovat romány, když nechcete
 • je to takové nostalgičtější, když ho budete schovávat svému dítěti k 18.narozeninám nebo jako praštěný svatební dar třeba :)Tak jsem si to raději pojistila. Založila jsem Váji jak childbook, tak budeme mít i knížku od Anne Geddes i můj barevně polepený diář se zmatenýma poznámkama. Máte nějaký svůj tip, jak si "zapamatovat" všechno důležité v životě vašeho dítěte? A kdy si myslíte, že je nejlepší dát/ukázat ho "dítěti", tak aby to správně vyznělo a "dítě" to ocenilo jako milou vzpomínku? 

A jestli zatím nic takového nevedete, tak se račte inspirovat :)
..ahoj..

You May Also Like

0 komentů

Za všechny komentáře moc děkujeme :)