Filozofické okénko - Roční dítě a technika (+2 bonusy)

by - 27.6.14

Líbí? (Foto:Thinkstock
obrázek vypůjčen odtud)
Začnu docela netradičně... Teď jsem četla v jedné diskusi (fakt to začínám čím dál víc sledovat, protože to se člověk mnohdy opravdu pobaví :D), že raději před dítětem doma nepouští televizi, aby nebyl závislý. Tak doufám, že V. nebude závislá. I když ona už asi je.

Televizi mám doma často zapnutou jako kulisu a přijde mi, že ji nevnímá. Jediný u čeho se zastaví a kouká na to, je reklama na Cetelem, znělka Ulice a červené odpočítávání, když začínají zprávy na nově. Asi je to špatně, třeba to vnímá víc, než si myslím...

Ještě si úplně nejsem jistá, jestli budu razit tuhle výchovu na 100%, ale podle mě na tom něco bude. Někde jsem myslím četla (ne na diskuzích :)), že je to jedna z forem výchovy. Ve zkratce - nezakazovat, dávat samozřejmě pozor, nechat to dítě ošahat, prohlídnout a když mu to dovolíte, ono ho to potom přestane bavit a už si toho nevšimne. Myslím, že jsem to četla někde na blogu - přihlaste se, kdo jste o tom psal, moc se mi to líbilo :) U nás to zafungovalo se zásuvkama a zástrčkama. Čím víc jsem jí to zakazovala a schovávala, tím víc ji to zajímalo, tak jsem ji jednou nechala, ať si to prohlídne, zjistila, že to nic zajímavýho není a nechala to být. Samozřejmě, když se někde v místnosti objeví nový kabel, tak ho jde prozkoumat, to je jasný.

Nevím jestli se tohle dá aplikovat na televizi, ale nepouštět před dítětem televizi vůbec, aby nebylo závislý, už je trošku přehnaný. Podle mě pak někam přijde , bude z toho tak nadšený, že se od ní neodlepí pár hodin :) Přeháním. Ale zažila jsem situaci s 2letým chlapečkem, kterého maminka byla "zelená", všechno si pěstovali doma sami, pekli si chleba, dělali sýry,...(nic proti biomatkám) a chlapeček u nás viděl Safari sušenky od Hami. Maminka řekla jenom: "On má zájem o vaše sušenky..." Nabídla jsem (se svolením) chlapečkovi celou krabičku, ochutnal jednu (samozřejmě jsou sladký a vylepšený), načež si nabral oběma rukama a doslova narval obsah obou pěstiček do pusy, že ji nemohl zavřít :D Takže asi tak. Nic se nemá přehánět. Každopádně mi ho bylo asi líto nebo co. Kdybych měla ještě jednu krabičku, dala bych mu ji s sebou. Vája dostane třeba jednou za den jednu súšu a nějaká odvařená z nich teda není.

To třeba s počítačem to je jiná. Cokoliv na notebooku můžu dělat, jen když spí. V opačným případě za mnou leze na gauč nebo se cpe ke stolu, aby mohla mačkat písmenka, ošahávat licenční nálepky, zavírat a otvírat obrazovku, vytahovat napájecí kabel a mačkat jediný tlačítko, který svítí - to vypínací samozřejmě. Jednou jsem nedopatřením nechala otevřený počítač na stole a Vája si ho kvalitně ošahala. Když jsem k němu přišla, nepsala žádná klávesa, jindy to zase psalo pro mě neznámýma znakama - vypadalo to fakt jak hebrejština nebo co. No nevím. Když jí to nedovolíme scény zkouší. A tohle je třeba věc na kterou aplikovat pravidlo - "osahej, vyzkoušej, třeba tě to přestane bavit" bohužel nemůžu. Počítač by to nemusel rozchodit.

Valentinka je vůbec technický typ - pravidelně přepíná na televizi zdroj vysílání, takže každou chvíli tam nic nehraje, protože je to přepnutý na satelit a my máme teď anténu. Já když jsem to schválně hledala, jak nejjednodušeji se to dá nastavit tak, aby to zvládlo roční dítě, musela jsem se proklikat třema menu a pak potvrdit změnu. Tak nevím jak to dělá.

V úterý u Ulice jsme měli pro změnu zapnutou autodeskripci. Takže poslouchat bezemoční a bezintonační hlas, jak vám kafrá do seriálu třeba  ve stylu "Miriam zvedá telefon." "Sestra přichází do pokoje a přiváží v postýlce novorozence." "Sestra odchází." bylo fakt výživný :) 

Tady jsou 2 aplikace, které Váji pouštím, když má třeba vydržet sedět na nočníku nebo je šílená při přebalování (někdy si taky pro obměnu prohlížíme knížky nebo si zpíváme a tak, fakt :))Petting Zoo
stáhnout zdePETTING ZOO
zdroj
- milé krásné a jednoduché animace zvířátek, kterých když se dotknete nebo přes ně přejedete prstem - něco udělají. Vája to miluje.
Kaleidoscope Drawing Pad
stáhnout zde
KALEIDOSCOPE DRAWING PAD
zdroj
- my jsme tomu doma, když jsem byla malá, vždycky říkali krasohled. Člověk točí a kouká na kamínky za lomeným sklíčkem a ono to hezky vypadá. Tady je to trochu zmodernizovanější. Dítko ťapá a "kreslí" barevný obrazce. Pro starší bude lepší asi normální "malování". Tohle ji teď ale prostě víc zaujme, je tam spousta barviček a rychle se to mění.


Stopujete u starších dětí čas strávený u TV? A co ty menší? Necháváte je "sledovat" televizi a půjčujete jim telefony nebo tablety?

Tak dlouhé jsem to ani nečekala, tak třeba to někdo dočtete až do konce :)
Mějte se hezky

You May Also Like

0 komentů

Za všechny komentáře moc děkujeme :)