15 měsíců

by - 7.10.14

Uběhly 3 měsíce a po našem miminku už fakt není ani stopy. Vája je chytrouš chytrý, taky trošku vypočítavý, ale boží :D Klasika. Jsem z toho hrozně unešená, co všechno umí a na co všechno přijde, ale musím jí určovat hranice a někdy místo toho abych jí domluvila nebo dala přes zadek, se musím fakt smát, co vymyslí za ptákovinu...Fakt výchovný, že? 
Když naposledy vzala šroubovák a začala s ním důležitě jakoby vrtat do zásuvky, fakt vypadala, že šroubuje, ale kdyby začala svítít asi by mi do smíchu nebylo. Ale z pohledu třetí osoby to vypadalo fakt vtipně, jak byla důležitá. Jindy zase volala "mamiii, mamiii!", tak se jdu podívat a ona byla zamotaná do závěsu a hlásí "kde jeeEE?" A to byste ji museli slyšet, je to komediantka a všechno co řekne zakončí takovou tázací fistulkou (asi ji budu muset natočit :) ZUBY: 5 dole (máme první stoličku) a 4 nahoře

CO UMÍ:
Tady ta rubrika je dost obsáhlá v tomhle věku, takže pár pro mě nejdůležitějších činností.
Vyleze po schůdkách sama na skluzavku a sklouzne se. (nahoře ji ale musím posadit, jinak by to vzala ve stoje).

Běhá ba přímo lítá, takže se jí povedlo upgradovat její ne-ne-ne na to, že mi prostě zdrhne, když něco nechce. Nene, už vůbec nepoužívá.

Ručkuje po okraji bazénu (jenom ale když musí za něčím zajímavým, na povel to samozřejmě neudělá).

Umí poznat a ukázat spoustu orgánů lidského těla. Nejpopulárnější jsou při převlíkání na plavání PESAA (rozuměj "prsa" a zatím všechny maminky v šatně pochopily, co tím myslí, aby taky ne, když k tomu navíc na ně názorně ukazuje)

Ráda nosí věci do koše, když jí řeknu ať to vyhodí a hlásí "košááá, košááá". Vlastně tam ráda nosí věci i když jí neřeknu, ať to vyhodí. Přišli jsme tak o spoustu krémů a kostek, než mi došlo, že bych preventivně měla kontrolovat obsah "košááá".

Pozná asi 10 zvířátek a "řekne" jak dělají.

Na otázku Jak se jmenuješ, řekne JÁJA.

Když jí řeknu, dá pusu. Všem, kromě mě...

Je šikovná. Chápe podle mě tak 99% mých pokynů. Poznám to podle toho, že udělá přesně pravej opak.


CO POVÍDÁ:
Tato rubrika v tomto věku jistě už tak obsáhlá nebývá a vždycky říkám maminkám, které jsou nešťastné, že jejich dítko moc nemluví, že se určitě brzo rozmluví a ještě budou rády za chvilku ticha. Klidně bych si třeba 3 měsíce počkala na probouzení typu: "mami,mami, biky-biky, doů, doů, bác, kde jeeeEE?" Při osmým "kdejeee" fakt vstanete :)


MAMI, TATI, BABI, DĚDA, MONTY, BÁC, KDE JEE?, KDE JSI?, TADY JE, TAM, PITÍ, OČI, MYŠ

NOI (=nohy)
AČI (=hačí)
AJI (=hají)
AJIDUDU (=hají dudu, když chce spát)
TÝT (= nos a když někdo troubí) 
POHO POHO (=prosím prosím)
DIT (=dík)
DOŮ (=nahoru/dolu/prostě kamkoliv jinam než se teď nacházím)
MAHO (=maso)
MAHI MAHI (= masti - namazat)
MIKO (=mlíko)
BIK (=blik)
OUPI (=houpi)
PIP (= když něco pípá)
BÁBO BÁBO (= bábovičky)
MIŠI MIŠI (= míchy, míchat)
PIŠI PIŠI (= pisy pisy, psát/kreslit)
PEC (=prc , akorát to teda vždycky řekne a hrozně se směje, jako pokyn na nočník to ještě nepobrala :)
"TÁTO, MYŠ!" (= Vájina zkrácená verze básničky Táto, mámo v komoře je myš)
"NIC" (druhá sloka Vájiny zkrácené verze = Táto, mámo, už tam není nic)

Jinak zvládne zvuky asi 10 zvířat a babička ji teď naučila i čertíka bertíka, tak na všechny vyplazuje jazyk a dělá "bllllblllll" . Babička jí vlastně učí samé užitečné věci - před čertíkem to bylo rozepínání zipu u bundy...

JÍ:
Po přestěhování na vesnici sní denně asi tak jednou tolik, co předtím, a tuhle rubriku ruším, protože (některé prosím neděste se!!!) jí tak nějak všechno... Snažím se nesolit, nekořenit, vybírat ty nejlepší suroviny, ale o jídle se víc rozepisovat nebudu :)

MILUJE:
svoje zahradní kolečka, pískoviště, schody, kreslení ve vaně vodníma pastelkama, kačenku do vody, když může zapnout pračku, sušičku, vysavač a televizi, a jedno hrací centrum (je po sestřence Saphirce z Rakouska, takže na to šprechtí německy, ale Vája si s tím hodně vyhraje), knížky ji taky baví


NESNÁŠÍ: když odcházím do práce, meruňky a né proto, že byly minule kyselý (prostě je nesnese), dělání culíčku gumičkou,
Dinosaurek ze seriálu Dinosauři
(ten co říkal: "NEJSI MÁMA, NEJSI MÁMA!")

Tak dneska to bylo opravdu vyčerpávající, kdo dočetl do konce, je dobrej!

AhojteYou May Also Like

4 komentů

 1. Já jsem dobrá :-D. Koukám, že je Vája šikovná holka :-). Tak ať vám na té vesnici jen kvete :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krystynko, to mám radost, ty jsi poctivá čtenářka :)

   Vymazat
 2. Ty jo, Vaja pekne vyrostla. A jak je sikovna! Hlavne co se toho mluveni tyka. Jinak se taky nestacim divit, co ti pidi lidi v tomhle veku uz dovedou a ze jsou to v podstate "samostany" bytosti:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně jak říkáš, ony už nás skoro vůbec nepotřebujou... :)

   Vymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)