18 měsíců

by - 11.1.15

Uběhly nám další 3 měsíce a Váji byl o Vánocích rok a půl. Tak průběžně celý prosinec jsem přemýšlela nad tím, jak budu psát tyhle články, protože udělala hlavně v mluvení od minule takový pokrok, že sepsat sem všechno, co umí říct, by ani nešlo. Nakonec vyberu pár nejoblíbenějších slov a nějak to shrnu. ZUBY: 12 dohromady - od minule nám dorostly zbývající tři stoličky... Takže je pravda, když jsem slyšela, že po jedničkách a dvojkách rostou nejdřív čtverky (stoličky) a pak teprve trojky (špičáky). Protože po trojkách zatím ani památky...a nějak mě to nemrzí, protože prý víc bolí :/
Za to maminka má o 4 (osmičky) zuby míň - zrovna teď vypadám, jak sysel :D

CO UMÍ:
Tady se mi ji podařilo zachytit,
když ona chtěla
"OTIT" a zlá matka jí to nedovolila!
Co teda umí mistrně, tak se vztekat. Klasicky nevidí neslyší, jen chce to, co zrovna mít nesmí. Začne ječet jak siréna, kopat nohama, válet se po zemi. Přesně ten obraz toho, kdy jsem si jako bezdětná klepala na čelo v obchodě, že matka je neschopná a nedokáže si zkrotit malé dítě. Ha ha ha. Už jsem tady jednou psala, že jsem přestala soudit něco, co jsem sama nikdy nezažila, že? :)

V obchodě to ale nedělá, tam je jí to jedno a jsem ještě schopná jí vysvětlit, že sýr ("TÍ") jí dám, až ho zaplatíme ("PATÍ, PATÍ") korunkama. ("TO-UNY"=koruny)

Začalo období "SAMA". Jooo, dokáže ten jogurtík ("ODUTÍT") sníst sama i celkem bez toho aniž by bylo víc na tričku než v puse, ale vždycky není čas na to jíst "odutít" půl hodiny.

Umí pít ze skleničky. Umí se vyslíct :D samozřejmě že ne na povel. 

Ve vaně, přelívá vodu z kelímku do kelímku.

Na Vánoce dostala látkové pexeso (díky Ninuš), tak pojmenuje všechno co je na obrázku a dokáže dát k sobě dva stejné obrázky. Akorát mám občas podezření, že mě zkouší, protože když jí ukážu jablíčko nebo balón, řekne banán. "Ne Valinko, tohle je jablíčko. Tak co je to? (dlooouhé přemýšlení) Banán!" Tak nevím.

NOČNÍK:
Udělám z toho samostatný odstavec, protože jsem sama zvědavá, kam se posuneme :)
Je super, že si zavolá, to oceňuju...
Zavolá si ale asi tak 150x za den a NIKDY slovy NIKDY, když ji posadíme na nočník nebo na záchod NIC nevyčůrá.
Jsou dva případy.
První případ je ten, že hlásí, až už je počůraná, což ještě beru, to tak ze začátku děti dělají, ale hlavně že ví, kde je pointa a co je čůrat.

V případě druhém, volá ale přímo ukázkově "MAMI ONEM ŠUAT, ONEM ŠUAT MAMI!", ještě někdy přidá "YCHLE" a v této chvíli vím, že si ze mě dělá p*del. To se nedá říct jinak. Prostě moc dobře ví, že když tohle zahlásí, tak za ní hned letíme. Ví, že na sebe tak upoutá pozornost a samozřejmě, jen co k ní začnu startovat, začne zdrhat. Když ji dohoním, posadím ji na nočník. Ona tam sedí tak 3 vteřiny, pak se plácne oběma ručičkama do stehýnek a straaašně zklamaně řekne: "NEEENÍÍÍ". To byste jí fakt pleskli :D

Výsledek za měsíc intenzivního učení na nočník? Tři kapky. A když volá dramaticky už po třetí za minutu, že chce "ŠUAT" a začne zdrhat, tak už to nehrotím a řeknu jí: "VYDRŽ".

CO POVÍDÁ:
Jak už jsem řekla v úvodu, tady by to bylo na dlouho. Co ale musím říct, že v těch 15 měsících, když mluvila těch cca 20 slov, tak jí bylo krásně rozumět. Teď mi přijde, že jak toho má moc a všechno chce umět říct a hlavně rychle, že to paradoxně víc komolí, než když byla mladší. A hrozně mě baví záměna K za T.

Velmi čerstvá a oblíbená novinka je u nás: "BUBU-EJ" = bubu Rey = Rey Koranteng na Nově. Prosím vás - nejsme rasisti, jen babička má zafixovanou básničku černoušek bubu, tak prostě Váju naučila bubu Reye, no. Jsem zvědavá až to řekne v Intersparu na Cejlu, co budu dělat...


"TONÍT" - koník
"TATI MIJUJU" - to jsem jí učila celou dobu, ale mami mijuju neřekne, no klasika.
"ŠANYNA" - šalina
"JOTA" - Vojta
"ABITO" - jablíčko
"OČIČA TATUTA" - holčička Karkulka :D
"OTITI" - kostičky
"PONYNA" - sponečka i ponožka - dle situace :D
a další...

JÍ:
Na Mikuláše ochutnala poprvé Kinder čokoládu u druhé babičky.  

MILUJE:
Vojtu, nakupování v potravinách - on je to spíš ten nákupní vozíček, loupáčky, linecký kolečka, skořicové lupínky, malování, kostky (DUPLO), houpacího koníka, klouzačku, knížky, koupání


NESNÁŠÍ: když jí něco vezmu, nedovolím, na culíčky už si zvyká, ale taky to není žádná hitparádaPokud by měl někdo dobrý tip na to, jak naučit na nočník....nebo vlastně na cokoliv :D tak pište do komentů, budu jen ráda.

Tak zase příště :)


You May Also Like

2 komentů

  1. Tak abys nebyla smutna.. My uz nejakou dobu praktikujeme protiplinkovou/pronocnikovou metodu "trenky special" (slipky a boxerky bez plinek).. Posun po tydnu a pul je ten,ze kdyz trenky special dojdou a ma zas plinku,tak hlasi,ze cura :-DDD Jinak nam staci vetsinou 5-6 trenek na den,obcas se do nich posere,coz je nejvetsi chutovka,kdyz zacnes sundavat teplaky a neco mokreho Ti zacne tect mezi prstama :-DDD Dnesni skore je 9:00 a uz mame pocurane: 2x trenky special, 2x teplacky, 1x maminciny teplaky (sedel mi na kline)..tak doufam,ze Te ta vychova nasich ratolesti bavi stejne jako me :-DDD

    OdpovědětVymazat
  2. :D me to straaasne bavi, Ver mi. A na "spoďárky speciál" se ještě necítím...V. ten nočník prostě total bojkotuje :)

    OdpovědětVymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)