BEJBY VE VODĚ / Brno - jih Komárov-biotop

by - 4.6.15

Tak jsem opět tady :)

Původně jsem z toho chtěla udělat novou rubriku "Bejby ve vodě", ale pak jsem si uvědomila, jak těžké bylo pořídit těch pár fotek z tohohle nového koupaliště v Komárově. No těžké. Nové přírodní koupaliště je otevřeno pár dní a i když se info o něm mezi brněnskýma šíří velmi rychle a dneska od cca 12 do 17hod tam bylo návštěvníků poskrovnu, přesto jsem měla dost práce vyfotit pár fotek, tak, abych tam neměla nějakého "naháčka". V tomhle je report různých dětských hřišť, koupališť, kaváren a vůbec akcí, kde je velká koncentrace dětí, hodně ošemetný. I oblečený děti se na těch hřištích snažím zachycovat co nejmíň, ale málokdy se to povede. Ale koupaliště už jsou problém. Nerada bych zbytečně řešila nějaké zveřejňování cizích dětí. Nehledě na to, že ani mně by to nebylo příjemné, kdyby se někde Vája objevila bez mého souhlasu. Samozřejmě to trošku dramatizuju, ale v dnešní době je tohle opravdu problém. Znám spoustu kamarádek, který nedávají fotky svých dětí vůbec ani na svůj soukromý FB. A já to na jednu stranu hrozně chápu a vždycky mi v hlavě naběhne náš blog a koloběh pro a proti. Nevím no. Každopádně cizí děti si "nelajznu" už vůbec. Takže zkráceně - nová rubrika z toho asi nebude, protože stáhnout fotky koupáků z netu a napsat k nim svůj komentář, není to, co bych chtěla dělat, ale o Biotop v Komárově se s vámi podělím ráda...Biotop byl pro nás dneska skvělý. Nehledě na to, že jsme minus chlor :) Koupaliště se nachází na pravém břehu Svratky a přesně podél levého vede cyklostezka, na kterou je vidět. Záchytný bod pro auto je Baumax a baseballový stadion Draci.První postřehy: kartou se zatím platit nedá, na pokladně mají k prodeji plavací plínky (pro nás matky hlavy děravé a neschopné ve 2 letech naučit dítě čůrat jinam, než se mu zachce) a slunečníků mají zatím na rozpůjčování maličko. Ale pán v pokladně...nebo spíš chlapec (mimochodem hrozně milý a ochotný) vysvětloval paní přede mnou (mimochodem hrozně otrávené a mírně nepřijemné), že slunečníky se budou dokupovat a jejich počet se bude časem rozšiřovat. Zatím se to rozjíždí i podle "zapáskovaných" území, kde se bude asi časem ještě něco dodělávat (ale nevím co, vypadalo to použitelně i teď). Převlíkáren, skříněk na zamykání a stojanů na kola je dle mě dostatek. Takže ale i tak je potřeba čekat takový nějaký zkušební provoz, žádný tříchodový MENU ani stín nečekejte. Stromy jsou právě zasazeny a budka s občerstvením poskytuje základní věci (hranolky, párek v rohlíku, milion zmrzlin a milion pití včetně piva,...). My vybaveny stanem a jídlem na celej den jsme byly spokojeny.


Povrch bazénu je udělaný strašně zajímavě, dokonce bych si tipla, že je to nějaká forma kamenného koberce a u brouzdaliště podle mě TOP volba. Dno neklouže a celkově je brouzdaliště řešeno jako velká louže, do které je ze všech stran postupný vlez viz. fotky. Skluzavka je na 2 leté dítě prudká, Vája na ni sice samo vylezla, ale od půlky jsem ji musela chytat a bylo to náročný, protože to byla celkem rychlost :) pak je tam vodní hřib a vodní houpačka, na jejíž sedátka neustále stříká voda, takže si dětičky nespálí zadek. Jediný co, tak na zemi u plivátka (takhle říkala brouzdališti moje babička a je to boží slovo) je jeden takový plech, který zakrývá nevím co a je logicky dost rozpálený. Bystřejší matce do docvakne dřív, než si její dítě spálí šlapky, ne tak mně :/ V plivátku je v tomhle období taky ale milion pulců, mně to zas až tak nevadilo, ale občas jsem měla pocit, že jsem nějakýho přišlápla. Ale pak jsme je s Vájou chytaly do kelímku a ta a moje "ničehosenebojímmami" holčička si je nechávala vylít na ručičku a hrozně se smála, jak jí to lechtá. No jo, holka z vesnice :)


Filozofické okénko na zamyšlení:
Začnu ze široka. Když se Vája narodila, byla jsem opravdu ze všeho strašně ve stresu a pořád všechno moooc řešila. Ale když si to zpětně vezmu, byly opravdu 3 věci, kterých jsem se bála úplně nejvíc. Samozřejmě k nim přibývá podle věku spousta dalších a spousta jich vymizí. Ale na tyhle 3 nikdy nezapomenu. Je to SIDS (tohle období už naštěstí máme za sebou), vdechnutí čehokoliv (jablíčka, oříšku, kuličky,...) a taky věta: "Dítě se ti může utopit i v 10 centimetrech vody". Už nevím, kdo mi to tehdy řekl, jestli instruktorka plavání, máma nebo pediatrička, ale na tohle myslím pořád. O to víc nechápu dnešní situaci, která se děla v brouzdališti. 

Volně se tam batolil chlapeček, dle mého úsudku asi rok a půl starý (cca o 10 cm menší než Vája), v největší hloubce brouzdaliště mu voda sahala po pás a nikdo v dohlednu, kdo by k němu patřil. Pak jsem si všimla, že na něho občas něco zavolala jeho matka (pro mě to není máma ani maminka), která ležela s kamarádkou na dece a když byl malej v největší hloubce, mohla být od něho takových, ať nežeru, 7 metrů daleko. Pro mě to totiž je daleko. 

Když je Vája ve vodě ani ji neskočím pro hračky na deku, aniž by šla se mnou nebo aspoň vylezla na břeh. A i dneska párkrát zakopla a logický manévr dětí je jít na 4 a opřít se ručičkama o dno. A ani Vája při tomhle manévru neměla celou hlavu nad vodou, napila se a kašlala o sto šest. A to jsem byla u ní a prakticky hned ji postavila zpátky na nohy. 
Nechci ani domýšlet, co by se stalo, kdyby se to stalo jemu a než by se "madam" poskládala a vystřelila z deky, mohlo to být ve zprávách. A to mluvím o variantě, kdyby si ho všimla okamžitě. Protože občas, když jsem na ni mrkla, tak se ani jeho směrem nedívala. Nechápu.

Omlouvám se, nemám ráda soudy a přehnané lynčování cizího chování a jednání, zvlášť, když se člověk nemůže obhájit, ale tohle je na mě prostě moc. A přede mnou by to ničím neobhájila. Je potom otázka, zda by si to dokázala obhájit před sebou.
Třeba jsem teď přecitlivělá, ale proč zbytečně pokoušet štěstí. Proč? Nebudu tady psát, kolik žen nemůže mít děti a kolik je jich na světě s jakýmkoliv postižením atd. To už zavání takovým tím davovým vydíráním nebo jak to napsat. Jen, prosím, nemusíte to přehánět a dramatizovat, ale dávejte na své děti prostě jen normální pozor...

To bylo jen tak na zamyšlení, ale jiná otázka: Už jste byli v Komárově na přírodním koupališti? A kam chodíte v Brně s dětma nejraději?

Mějte se krásně a užívejte slunečných dnů třeba jako Valinka :)


a


You May Also Like

14 komentů

 1. Závidím, že máte něco takového v dosahu, navíc zatím bez davů :) V Borovanech u Budějovic bylo taky biotopové koupaliště, bylo moc fajn, jen někdy hlava na hlavě (proti tomu vašemu bylo menší). Užívejte sluníčka holky a bacha na pulce :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Noo Blani, slyšela jsem, že o víkendu bylo narváno a fronty u bufetu, ale to mi přijde v sezóně všude :/

   Vymazat
 2. Včera k večeru jsme to s Andrejkou otestovaly.. po všech komplikacích a lehkým bloudění jsme to našly a je to tam super!! : ) sice nám už v 6 večer mrzly prsty, ale jinak paráda! Jediným mínus byla absence toaleťáku na WC, ale naštěstí i tato svízel má řešení:D AL

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeee, Ali, tak vidíš, WC jsem neprozkoumala, pro příště si poznačím :)

   Vymazat
 3. Vypadá to zajímavě, ale já na tyhle přírodní vodní plochy nejsem :-D. Takže možná se tam dítě dostane tam maximálně s tatínkem :-D. A o tom taky silně pochybuju :-D
  My zatím chodíme jen na hřiště před domem a to nám bohatě stačí. Zatím.
  A co se týká filosofického okénka. Taky tady máme podobný případ. Paní se dvěma kluky (cca 1,5 - 2 roky a asi 5, který ale bude trochu opožděný) vždycky dojde na hřiště a jelikož je hned vedle hospoda s posezením venku, tak se uvelebí tam, objedná si a sedí a kecá s kamarádkou. A jaksi ji moc nezajímá, co tam její děti dělají. Ten mladší je usoplený a vypadá, že je nemocný, a celkem odvážně leze na klouzačku a to já už se raději ani nekoukám...a ten starší je zase na můj vkus příliš otravný. Vždycky k někomu přijde a furt se ho ptá na stupidní otázky (a co to je? a to je písek? půjčit?...). Mě to teda celkem prudí. Takže když je vidím, že přichází nebo že tam už jsou (vidím na to hřiště z balkonu), tak se ani neobtěžuju....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jooo, no vidíš :) tak pro mě určitě přijemná změna od klasických betonových koupališť a Váji je to celkem jedno asi :)
   Filozofické okénko: Tak to já právě toho chlapečka pořád sledovala, abych ho mohla chytit přinejhorším :) jinak s dětma a maminama na hřišti jsem se naučila nějak žít... Každej to má holt jinak a mám štěstí, že jsem se po porodu změnila v kliďase a když nejde o zdraví, tak neřeším :)

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Dospělí 80,- po 16hod 40,- a děti do 5 let jsou zdarma, kdyžtak mrkněte přímo sem http://www.brno-jih.cz/koupaliste-biotop :)

   Vymazat
  2. Zdravím všechny maminy. 1.7. jsem byla na koupališti s dětmi. Brouzdaliště možná čisté, ale ve velkém bazénu páchnoucí zelená špinavá voda, taky hodně mrtvých žabiček a pulců a to teprve začínají prázdniny. Tráva místy chybí, takže všechny věci od bahna. Je nám to líto, moc jsme se na přírodní bazén těšili. Bábina

   Vymazat
 5. Tak si ted ctu tvuj clanek a porovnavam :-) Byla jsem tam s rodinou par dni po otevreni a dnes... Voda je bohuzel uz opravdu odporna, zelena, smradlava. Na tom krasnem kaminkovem dne je zabinec, takze do toho plivatka jedes jak na bruslich - pro deti uz nic moc bezpecnyho. Smerem k vetsimu bazenu jsou ty kaminky uz vyloupany a misto nich je jen sitka, na jednom miste jim to cely prasklo, tak je tam nality nejaky lepidlo. No...letos uz se tam urcite nepodivam a popravde pokud to do pristiho roku neopravi a nevycisti, tak si myslim, ze se jim navstevnost (ani v techhle vedrech nijak valna) snizi. Pro male deti (taky mam 2 letou dcerku) je asi v tuhle chvili lepsi Riviera.

  OdpovědětVymazat
 6. Zdravím. V pátek 7.8. jsme tam byli.2lety chlapecek 3leta holčička a my rodiče. Dle dotazu na pokladne v 17hod cca 800 lidi (čili hlava na hlavě). Děti se v brozdalku se vody samozřejmě nalokali klasika. Během 3dnu malý horečky těžké zvracení, postupně jsme tak skončili všichni. Na pohotovosti v dětské fakultce dle lékařky už xpripadu děti z biotopu v Komárově se stejnými příznaky bude tam posílat hygienu. Vzhledem ke stavu vody, množství lidí a osazenstvu budu doufat že jenom rotaviry,...... Zlatý chlor!

  OdpovědětVymazat
 7. Byl jsem tam s detma ve stredu 2.9. A vcera me problila celou noc a dneska druha co sem tam mel s sebou totez takze jedna velka zumpa biotop posilam hygienu !!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 8. Už jsem zaslechla ke konci léta víc takových zkušeností. Je to velká škoda, takový projekt, tohle by měly být výjimečné případy a ne, že výjimečně někomu nic není.
  Ale nemůžu bohužel porovnat, vzhledem k tomu, že článek je z prvního dojmu asi 4.den po otevření a potom jsme tam byly ještě asi 1x v červenci a všechno bylo v pohodě.

  OdpovědětVymazat
 9. Vypadá to tam nádherně. My v létě taky hodně chodíme na koupaliště. Syn vodu miluje. Na zahradu jsme mu koupili bazének , aby se mohl koupat i tam a nemuseli jsme s ním být celý den na koupališti.

  OdpovědětVymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)