Máma s dítětem v restauraci

by - 9.5.16


Dneska mám zase filozofickou...

Ať jsem hledala sebevíc, našla jsem
jen tuhle z restaurace U Kapličky
v Zaječí.
S Valinkou jsem byla od minulýho týdne doma, protože dostala ATB na zánět středního ucha. A tak jsem se rozhodla, že vás obdařím svou úvahou nad tématem dítě v restauraci :)

Když jsem nedávno dostala komentář k recenzi na jednu dětskou kavárnu, napadlo mě na tohle téma napsat celý článek. Určitě tím ale nechci reagovat na konkrétní komentář... Jen jsem si už dlouho říkala, že tohle téma jednou sepíšu, ale ještě jsem nevěděla, jak to pojmu :)

Vzhledem k tomu, že praxi na place mám asi tak třiapůlkrát delší než praxi v roli mámy, bystří už tuší, že tentokrát budu kopat za tým "obsluha". Nechci nikomu dávat góly a nakonec vyhrát. Je potřeba si říct, že tohle je strašně subjektivní téma a je to hodně o názoru, náladě, zkušenostech, nátuře, atd. Je to takový věčně diskutabilní téma, u kterýho já tady rozhodně nedospěju k něčemu převratnýmu. Je to prostě jen zamyšlení...


Základní rozdělení nás matek v restauračních zařízeních:

A. mámy telefonující/vyřizující, s nezájmem - když si potřebuju vyřídit cokoliv, tak vím, že klid na to budu mít někde, kde je hernička/dětský koutek, kde na Váju občas mrknu a vím, že si bude v klidu hrát. Pokud si sednu do restaurace, kde pro dítě není nic zábavnějšího než sprintovat tam a zpět v uličce, tak nemůžu čekat nic jinýho, než svoje dítě sprintující tam a zpět v uličce, v lepším případě s polívkou na hlavě, v tom horším i s talířem. Pokud teda nemáte dítě, který distingovaně sedí a čeká na svůj oběd.

B. mámy "pojď sem, nelez tam, neber to" - někdy se to prolíná se skupinou A. Matka si povídá s někým u stolu u toho jí, pije kafe, telefonuje a neustále hlasitě, aby všichni věděli, že ona to má pod kontrolou a situaci řídí, napomíná své dítě, u kterého je evidentní, že jeho tady ona určitě neřídí.

C. mámy s kámoškou - svojí dcerou - taková zvláštní skupina, kterou jsem do předminulýho týdne neznala. 5-8 letá holčička s rudými rty a s maminkou, přičemž maminka hlásí "Slečna si dá ..... a byla by ráda, kdyby tam nebyly kousky rajčete." Pak si rozdaly tablety a do konce večeře spolu skoro nepromluvily. Dekadentní vážně.

ilustrační foto zdroj
D. mámy s  kámoškamou - svou vrstevnicí - je skandální, jak mateřská degraduje nás ženy k tomu, že uděláme pro pár minut pokecu s kámoškou cokoliv.
Holčička, cca rok mladá - ještě nemluvila ani nechodila, maminka místo aby jí těstoviny nakrájela a třeba ji krmila, tak to holčička ťapkala rukama, posléze jsem pochopila, že holčička stolování ani nemá po kom okoukat. Následně po jídle, aby měli dámy trošku klid, položili holčičku na kolínka na dlažbu společně se skleničkou plnou párátek a ...na hrej si! Jooo nakonec to posbíraly.

E. mámy "mám nejhorší dítě na světě a já jsem strašněj chudák" - Mimino se nudí, jen proto, že matka si chce pokecat. Logicky na sebe upozorňuje, brečí, ječí, mlátí něčím do stolu, hází věci po zemi. "Pardon, on je strašnej, nedělej to Honzíku, přestaň...(pak mu flákne). Já už se z něho fakt zblázním...a neřvi nebo se paní bude zlobit. A nedostaneš žádnou zmrzlinu!" Nejradši bych jí taky flákla.

F. mámy z oboru (neboli já) - a ty jsou vůbec nejhorší :D deformace z práce je evidentní, protože každý krok navíc, který kvůli jejich stolu musí "servis" udělat komentují slovy: "Pardon omlouvám se, moc děkujeme,..." "To je jedno jakej džus, ten první, který chytnete." "Ne, nepotřebuje malej příbor, to zvládne normálním." Kdyby mohly, tak si to snad samy i nachystají. Takže snad ještě větší exotky než ostatní skupiny :D


Miluju děti. Všechny. Ale to se ve většině případů nedá říct o jejich doprovodu, jak jste jistě pochopili ze základního rozdělení nahoře :) Protože si myslím, že v deseti případech z osmi je zakopanej pes v lidech, který ty děti "řídí". Bohužel. To, že se člověk-obsluha snaží přes dětskou židličku, ohřátý džus na 20 stupňů, zeleninovou kaši na 25 stupňů, 15 ubrousků, sehnání něčeho mezi kávovou a polévkovou lžičkou, dvě balení párátek, správný odstín brčka, omalovánky, pastelky,...to koneckonců až tak přehnaně servírka dělat nemusí. Ale mrzí mě a ještě jsem si nezvykla, že snaha v tomhle ohledu, je pro mnohé strašná automatika. Protože přece baby-friendly svět. A já mám dítě. A já mám kočárek. A já jsem máma. Kdo je víc.

pár příkladů z praxe:

"Vy máte jako jen jednu dětskou židličku?" (paní nevychází z údivu a měla jsem pocit, že jí vypadnou oči)

"Ježiši, tak to někde položte, my tu máme dítě." 4 dámy + 4 kávy (a ano, fakt mi u těch káv chybí "R" jen s velkým sebezapřením) a v golfkách jednoho obrovskýho cca 4 letýho klučíka, který se právě vzbudil....no to bylo teda terno! příště jim asi zavolám dopředu, že UŽ JDU :D)

"No ale to on nejí."

"Na jak dlouho si to budete přát ohřát?"(příkrm ve skleničce)  "No tak aby to bylo teplý ne?" (ne faaaakt? :))


"Tak co si dáš, miláčku?" (Mám dost často problém říct, co si dám já...Pozor novinka: dítě 0-3 neumí číst a kdyby umělo, tak pravděpodobně stejně NEVÍ co si dá.)

Jednou jsem se přistihla, že se chovám jak pipina a myslím si, že se to stane asi každýmu, prostě jdete si sednout na jídlo a řešíte si v hlavě svoje věci a do toho pokřikujete na to vaše mrně a neřešíte okolí. Je fajn ale když si to ten člověk aspoň uvědomí :)

Já doufám, že jsem nikoho nepohoršila. A přiznejte se v komentářích, v jaké skupině jste se našli :) Jak říkám AF je jasná :)


Krásné pondělí 


You May Also Like

4 komentů

 1. Trefně napsané. Pobavilo a plně souhlasím. Dítě mám ještě malé (a zatím vcelku distingovaně sedící), ale postupem času nějaká ta skupina určitě vykrystalizuje. Bych to viděla na kombinaci B a F. :)
  Katka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Ono je fajn, že jste si to přečetla a souhlasíte, takže to s váma v budoucnu určitě tak hrozný nebude :)

   Vymazat
 2. No ty jo, snad žádná!!! :-DDD Jen jsem po tak dlouhé době na mateřské opravdu schopná udělat skoro všechno, abych si pokecala s kámoškou :-P A taky jsem od Tebe zaučená, že nemám srát obsluhu.. tudíž asi vražedná kombinace D-F ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavý, že jsem při psaní tohohle na nás dvě, jak někde klábosíme s dětma vůbec nepomyslela...to by byla teprve skupinka...skupina G - "Gde soóóóu!" :D

   Vymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)