11 otázek o zmražených vajíčkách | REPROMEDA Brno

by - 12.5.17

prej čekárna :) , zdroj: repromeda.cz

Díky zapomenutýmu prášku na konci platíčka a těhotenskýmu testu s jednou normální a jednou duch-čárkou jsem si před pár lety prošla zděšením, co jako budu dělat, co jako bude dělat David a co jako budeme dělat my všichni?! Po Davidovém klasickém "co bysme asi jako tak dělali" to pak probíhalo standartně :)

Když jsem teď seděla v necelých 29 letech v Repromedě, bavila se s odborníkama na umělé oplodnění, viděla tu stylovou čekárnu (spíš luxusnější kavárnu) a promítala si, že tady denodenně sedí lidi, kteří by za takovej můj 4letej zapomenutej prášek, kterej půjde po "spa" dneska domů ze školky, dali cokoliv na světě, bylo mi ještě tak 1000x jasnější, jaký mám vůbec štěstí, že mám svoje zdravé dítě.


Dokud jsem neseděla tady, nikdy jsem si to asi dostatečně neuvědomovala.A proto mě nejvíc zaujala možnost mražení vlastních vajíček nebo spermií pro pozdější použití. Protože potom je to početí takové sice taky "na pendrek", že to nejde běžnou formou (to je ta v té ložnici, víte?), ale je to o trošku jednodušší.Jednoho dne jsem se teda osobně vydala na soukromou kliniku reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky REPROMEDA v Brně, abych se tam dozvěděla víc. Ne, že bych tam jen tak vlezla a začala se vyptávat :) Byla jsem domluvená na schůzce s PR manažerkou slečnou Ing. Terezou Agátou Veselou, s kterou jsme si povídaly a ona mi během toho stihla odpovědět asi tak na 87 mých divných dotazů. A tady je 11 nejpodstatnějších z nich...


1. ZAMRAZIT SI VLASTNÍ VAJÍČKA? Proč se to vlastně dělá? A je o to velký zájem?
"Bohužel o to u nás tak velký zájem není. Problém je v tom, že je potřeba to dělat v poměrně brzkém věku. Moje mamka vždycky říká, že je fajn dostat to jako dárek třeba k promoci. Hodně žen v současné době plánuje nejdřív po VŠ rozjet kariéru a nechce hned děti. Takhle mají jistotu, že až se rozhodnou a nepůjde jim to, budou tady u nás mít připravená svoje kvalitní vajíčka. Nemusí je ale třeba vůbec nikdy použít a nebo je budou potřebovat až když budou chtít dítě další. První půjde přirozeně, druhé ne a ony si můžou přijít s partnerem třeba až "pro sourozence"." (Tomuhle jsem se musela zasmát - jak je ten svět vážně úplně na jiným levelu.)

2. TAKŽE NEJEFEKTIVNĚJŠÍ VĚK PRO ZAMRAŽENÍ VAJÍČEK JE...?
"Jde to udělat od 18 a ideální je to do 27let."

3. KDY UŽ JE POZDĚ DO TOHO JÍT?
"Stává se dost často, že přijdou ženy kolem 35let věku, protože až právě teď začaly přemýšlet o miminku, ale třeba by ho chtěly až za pár let. Samozřejmě to jde a my to uděláme, ale kapacita vaječníků (ovariální rezerva)v tomto věku už je malá a je lepší si udělat pauzu a pomyslet na to dítě hned než zamražovat vajíčka."

4. JAK DLOUHO VYDRŽÍ BÝT VAJÍČKO ZAMRAŽENÉ?
"Říká se 25 let. Ale co je mražený materiál z doby, kdy se s tím začalo, tak je to už přes 50 let a pořád to drží. Říká se, že i 100 let, ale to časové okno , kdy žena vajíčka použije (logicky žejoje zpravidla do těch 25 let." :)


5. NEPOŠKODÍ SE MRAŽENÍM?
"Ne. Dřív s tím byl problém, protože vajíčko jako největší buňka v těle má plno vody. A vy víte, že když dáte do mrazáku rozteklou zmrzlinu, vzniknou tam krystalky a ona potom není vůbec dobrá. A takhle to bylo dřív i s pomalým mražením. Tato metoda se tehdy dala použít na embrya nebo na spermie, ale na vajíčka to nefungovalo. Teď je metoda tzv. mražení šokem (vitrifikace), kdy během pár vteřin vajíčko zmrazíme a nic se mu nestane.

6. CHTĚJÍ TO I MUŽI?

"Ano. U těch pánů je to samozřejmě jednodušší a ti to využívají mnohem víc."

7. FAKT? TO BYCH NEČEKALA...A DŮVODY?

"Je to hodně časté u onkologických pacientů nebo u mužů, kteří mají nebezpečné povolání, provozují extrémní sporty nebo třeba kaskadéři. Je to hodně oblíbené. Více než u žen."8. KOLIK PENĚZ TO VŠECHNO STOJÍ?
"U mužů je to oproti ženám prakticky "NIC". Zamražení stojí 4.800,- a pak je tam roční správní poplatek za uchování 3.000,-."U žen je to v podstatě nedokončený cyklus IVF (umělého oplodnění). Protože my děláme celý postup stejně jako u IVF , jen nedojde k oplození vajíčka a k transferu embrya do dělohy ženy. Takže to vychází na 135 tisíc (VELKÝ EDIT: 13,5 TISÍCE) a roční správní poplatek za uchování je stejný jako u mužů tedy 3.000,- "


9. NARAZILA JSTE NA VELKÝ ZÁJEM TAKY U ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ. MŮŽETE PŘIBLÍŽIT JAK TO PROBÍHÁ?
"U mužů je to v podstatě strašně jednoduché a není tam skoro žádná časová prodleva. Když to zjednoduším: dopoledne pacienta diagnostikují a s chemo nebo radioterapií chtějí začít co nejdřív. Pacient je tudíž ještě ten den odeslán k nám a to stejné odpoledne, kdy je mu diagnostikována rakovina, má zamražené spermie a na druhý den může nastoupit léčbu. V dnešní době je spousta typů rakoviny, kde míra přežití je obrovská, ale právě po její léčbě můžou být spermie hodně poškozené. Proto je tohle výborná varianta."


"U žen je to složitější. Ta časová prodleva tam bývá delší. Hormonální příprava ženy na odebrání vajíček začíná prvním dnem menstruace, ale pokud je právě uprostřed menstruačním cyklu - musí se počkat do dalšího. Navíc běžná hormonální příprava obsahuje onkology ne moc oblíbený estrogen, který může zhoršovat rakovinové bujení."

"My už naštěstí v současné době máme hormonální stimulaci, která estrogen vůbec neobsahuje a máme i stimulaci, kterou můžeme zahájit kdykoliv. Nemusíme čekat na začátek menstruačního cyklu. Ale onkologové se toho zatím bojí."


10. HRADÍ POJIŠŤOVNA ZAMRAŽENÍ VAJÍČEK A SPERMIÍ ONKOLOGICKÝM PACIENTŮM?
"Ne. Snažíme se to prosadit, ale zatím bohužel ne."

11. JE NĚJAKÁ VĚKOVÁ HRANICE, DOKDY SI MŮŽE PŘIJÍT ŽENA PRO SVÁ VAJÍČKA K UMĚLÉMU OPLODNĚNÍ? 
"Ano, upravuje to zákon a ten umožňuje provést IVF do 49.narozenin ženy."

recepce, zdroj: repromeda.cz

Já moc děkuju paní Jenerálové za domluvení schůzky a rozhovoru a slečně Veselé za lidské pochopitelné odpovídání na moje dotazy :)

A vzhledem k tomu, že jsem tam strávila dost dlouhou dobu, neptala jsem se jen na tohle téma, ale taky na celej cyklus IVF, ale protože vím, že číst dlouhý články je nuda, rozdělím vám to, a IVF jako takové bude později v jednom samostatném článku :)You May Also Like

2 komentů

 1. ...opravdu super zajímavý článek o informacích, které by se jinde člověk nedozvěděl...
  Díky za osvětu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za pochvalu, chtěla jsem, aby to bylo srozumitelné pro všechny nejen pro mediky :)

   Vymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)