Lepší máma?

by - 25.2.18

Ne, že bych si dávala nějaké novoroční předsevzetí nebo si na konci loňského roku plánovala, že budu lepším člověkem a že vám o tom letos strašně statečně napíšu. Ale je únor a já jsem za celý měsíc vlastně dva nebo tři, stihla změnit spoustu věcí u sebe k lepšímu. No a protože to jsou takové drobnosti, při kterých se nemusíte nějak extra přemáhat, tak se s vámi o ně podělím. Třeba někoho inspiruju, jako mě inspirují holky blogerky (mimochodem je o nich řeč na konci článku).
Každý má občas blbý období. Já pravidelně tak co 2 roky obdržím nějakou pecku a věřte mi, že to opravdu není ani rozchod ani pokažená pračka a auto v jeden týden... Ale o tom bych potřebovala napsat tak knihu :)
Dalo by se očekávat, vzhledem k mé občasné lenosti, že si sednu do koutku a budu se v tomto blbém období litovat. Ale jaksi nejsem tento typ. Nejsem ani typ, kterej začne meditovat, obrátí se k Bohu (to je jedno k jakýmu), všechny hadry, co má věnuje charitě, minimalisticky si nechá dvoje šaty, tři trička, kalhoty a po jednom páru bot podle ročního období. Už nikdy nepoužije mikrotenový sáček, protože při pohledu na želvu, která je do něj zamotaná a které je mimo jiné plný FB, se mu derou slzy do očí. Neprodá auto a nezačne běhat orientační běh do práce. Nebude nutit Vali chodit bosky po Svoboďáku i kdyby to nakrásně mělo znamenat blaho pro její klenbu. Nebude ji koupat v ovsu (no teď teda zrovna jo, protože má nějaký svědění). A nebude to dělat už jen proto, že někdo řekl, že to změní pohled na svět, bude to strašně osvobozující a harmonické.

Kdo mě trochu sleduje, ví, že všechno, o čem aspoň 3 lidi prohlásí (navíc na sociálních sítích), že je to skvělý, mně to z principu skvělý nepřipadne a dlouho mi trvá než to můžu zkusit, abych měla nezaujatý pohled na věc. Proto jsem třeba nikdy nečetla nic od Hartla a například nevyzkoušela menstruační kalíšek. Kalíšek je pro mě ještě jinak specifický, souvisí to s jeho počáteční propagací. Kdyby ho ze začátku nevynášely do nebes jen alternativní batikovaný bioženy (nic proti jo?), ale měla ho na svém kanále třeba PetraLovelyHair, věřím tomu, že už 5 let nevím co je to O.B. Bohužel, kalíšku, nejdřív se cílilo na opravdové ekoženy a tím pádem, Vendula chytla averzi hned ze startu. Moje chyba.

No ale zpátky k tématu. Nic z těch převratných činností výše jsem neudělala a ani jsem se nezačala modlit. Zatím jsem moc povrchní na to, abych věřila, že má v rukou můj život nadpřirozená bytost (kterou stejně nikdy nikdo neviděl, pane Stejskale :P) Ale nějak postupně jsem začala měnit své zažité stereotypy. Začala jsem přejímat za své věci, o kterých jsem si třeba přečetla, které mi přišly sympatické (ne fanatické) a kvůli kterým se teď cítím prostě dobře a když hážu plnou igelitku do žluté popelnice, vsadím se, že takhle nějak se minimálně musí cítit Ester na Olympiádě. Ony ty změny právě na první pohled vidět ani nejsou, možná je spousta z vás dělá automaticky už několik let a možná to ani není pro někoho důležitý... ale proto jsem se tak rozepsala, protože pro mě to důležitý je...být spokojená sama se sebou a díky těm následujícím pár "drobnostem" si říct, jo je to fajn, děláš něco užitečnýho. Jen tak pro sebe. A zlepšuješ se. Třeba si aspoň jedna jediná máma tady díky tomuhle mýmu blábolení uvědomí, že nemusí vymýšlet projekty k podnikání a nemusí mít dokonalou postavu ani dokonale vystajlované dítě, které naučila chodit na nočník během týdne, aby se každý den cítila jako vítěz :) k čemu nás hlavně všechny obrázkový sociální sítě nutí...

Možná to bude i věkem. To že jsem hodnější a měkkejš (a možná proto blbejš), to už jsem dlouho, "podezřívám" z toho Valinku a den, kdy se narodila. Na střední jsem si myslela, že budu stará protivná bába s bradavicí a budu dloubat do studentů holí, když mě nebudou chtít pustit sednout v šalině. Teď mám pocit, že se ze mě pomalu (!) ale jistě stává hodná šedivá babička v zástěrce na zápraží, která všem mladším 70let říká "panenko..." a vždycky má schovanou nějakou sladkost v kredenci. (miluju slovo kredenc a doma ho používáme tak 50:50 - linka:kredenc)
_______________________________

Tak tady jsou moje nové zvyky. Máte taky něco, u čeho si říkáte, že jste díky tomu lepší? Podělte se, třeba do svýho seznamu něco přidám :)
_________________________

J Ó G A
Večer a ráno si dávám 5minutovou protahovačku z jógy. Je mi jedno, že všem těm divně pojmenovaným pozicím se ty moje opravdu nepodobají, ale zničehonic se mi při slově jóga přestal v hlavě vybavovat vychrtlý jogín při východu slunce s vykroucenou nohou á la "stojí stojí bedla, ráda by si sedla..." A tak jsem na youtube spojením slov begginer, yoga a in bed našla způsob jak se ráno probrat a večer se uklidnit ke spaní :)

T Ř Í D Í Š ?
Ne že bych netřídila dřív. Ale od té doby co nám před barák přistavili popelnice na tříděný odpad, nehodím jedinou šlupčičku ani sáček do směsnýho. Odtrhávám z kelímků papírový obaly a třídím a třídím. Není mi jedno, že to možná za vsí nasypou na hromadu a můj kelímek s etiketou se nakonec zase zdárně setkají, ale to už já neovlivním a dělám to pro SVŮJ dobrý pocit a taky proto, že koš můžu vynášet jednou za 14 dní, protože v něm nic prostě není. Kecám. Je to jenom o tom, že se cítím fakt spokojeně, že té naší planetce ulehčím pár tun bordelu za rok. A i Vali už ví, jaká barva popelnice je na co. 

M I N I M A L I S M U S.
Pro někoho je to životní styl. Pro mě je to způsob, jak efektivně uklidit bordel trvaleji než do rána. Čím míň věcí na té polici máte, tím vypadá čistěji, vzdušněji a uklizeněji. Uvědomit si, že nepotřebuju 15 plastových krabiček různých tvarů,velikostí, barev a už i vůní, když ani jedna z nich nemá víčko. Na co jako? Nechci být sběratel nesmyslů. A jak jsem se cítila, když jsem tu skříňku celou protřídila. 

L E S S W A S T E aneb méně plýtvání.
Snažím se u nakupování přemýšlet. Nekupovat jídlo, kdyby náhodou. Nekupuju 5 jablek. Protože vím, že minimálně 2 shnijou. Koupím 2, když se sní, tak super a když má Vali chuť na jablko a není, tak je něco jinýho a většinou ji svým rétorickým skillem vštípím pocit, že je šťastná, že dneska už zrovna to jablko nebylo. Chci se sama naučit a potažmo i Valinku, že nemusí být pořád všechno dostupné a samozřejmé. Chci se obecně naučit neplýtvat jídlem.

M O D R É   S V Ě T L O a podobný věci.


Odhlašuju newslettery, dělám si pořádek v telefonu a od 23 do 6hod mám na telefonu režim "nerušit". V tu stejnou dobu mám vypnuté i modré světlo. Takže displej na telefonu je celej takovej zažloutlej. Nesnáším to, i fotky mám radši do studené barvy a žlutej nádech mě lehce rozčiluje. Možná i proto mi to tak vyhovuje, protože mě neláká na něm cokoliv dělat. Snažím se nemít v ruce telefon při usínání. Prostě si natáhnu budík, položím na noční stolek a čau. Že je to pro vás normální. No pro všehny není :) Byly doby, kdy jsem hrála před spaním "solitaire", abych usnula. Teď jsem solitaire vyměnila za 5 minut protahování v jóga stylu a jsem lepší :)

V Í C  P I J U.
Více vody samozřejmě (A mám na to appku no :)). Každou hodinu a půl mi připomíná, že se mám napít a zaznamenávám si tam co a kolik. 
Množství vína zatím neměním :)
Více čaje méně kávy. Ne proto, že by to bylo zdravější nebo co. Před 2 lety jsem přestala kouřit, před rokem jsem přestala sladit kafe a před měsícem mi přestalo chutnat capuccino, protože prostě hodně mlíka a malý machiatto je pro mě zatím hodně hořký. Takže moje spotřeba kávy je teď téměř na nule. A jak bych dřív vypila jen slazenej (hlavně ne medem!) ovocnej čaj. Tak teď piju trojkombinaci černý+med+citron a nebo čistý zelený. Ten na obrázku je moc dobrej - seženete v Albertu, je to přímo jejich značka.


I N S P I R U J I  se.
Inspirace je všude plno, za appku na pití vody vděčím Lucce www.recipefor30s.cz a její stories.
- má taky nový druhý účet @budmeskutecne, kde je třeba si uvědomit, že instagram je jen obrázková sociální síť a ač jsou fotky krásně naaranžované, děti nastrojené a vysmáté, nikde není daný, že to nemůže být týden stará fotka, která se mi zrovna barevně hodí do feedu. A teď sedím vyšťavená na gauči a dítěti jsem radši vrzla tablet, abych měla klid... To je co? I takhle to je. Nemyslete si. Takže pokud máte občas pocit méněcennosti - povinně navštívit!

- dál jsou super holky z blog.mamami.cz který se po novém roce taky trošku proměnili a hlásají pohodovou osvětu v tom nejlepším slova smyslu. Díky za vaše čtvrteční emaily. Poslední dobou jeden z  pár mých užitečných newsletterů v mailu. Spolu s Forbes espressem a výpisem z banky :)


- Bára z www.mamapocket.cz. Máma nakopávač :) taková pravá ženská, která inklinuje k životu v souladu s přírodou, má spoustu tipů na přírodní kosmetiku a občas zajímavě zaexperimentuje. Třeba jako, že si rok na sebe nic nekoupí! :)

- Forbes a #jakbytlepsi


No a co vy, co vy? Co vás dělá aspoň malinko lepšíma.
 Já mám do příště úkol, abych si ráno neposunovala budík a měla tak celý ráno v klidu :)

A jako odměna, že jste to dočetli až sem, bude na vás od rána do soboty 3.3. na FB čekat "rozdávací hra" neboli "soutěž" se značkou Tesori d'Oriente.

VašeYou May Also Like

6 komentů

 1. Odpovědi
  1. Děkuju Blani :) vím, že většinu těch věcí dokážeš sama ocenit :) <3

   Vymazat
 2. Děkujeme! Nejen za sdílení. Parádní článek, se kterým dost souzníme...zasmály jsme se a jsme teda moc rády, že společně s espressem a Forbesem jsme na stupni newsletterových vítězů (výpisy jsou ze hry) :-))) Prostě, co víc si přát! :) Markét a Míša

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já díky za inspiraci. Téma rutina bylo boží a ta rána musím doma teda ještě doladit. No a teď právě i skrz to plýtvání jídlem budu netrpělivě čekat na vaše další téma <3 Díky holky :)

   Vymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)