Ferda a jeho mouchy | Tipy na Vánoce

by - 13.10.18


Já vím, já vím, ale za 2 a půl měsíce jsou tady. Ty Vánoce jedny! Takže ne, nemyslím si, že začínám brzo. Vloni jsem, tuším, nezačala vůbec. Nicméně to letos to vypadá, že nějakých pár vánočních tipů na dárky pro děti budu mít a stihnu vám je sem i dát. Sledujte instagram Bejbymamy, občas dávám tipy i do stories. Kdo je nestíhá jsou ve výběrech. No a ty větší věci, o těch je vždycky lepší článek. Jako třeba tady o Emušácích.


Jeden z Emušáků je žabák Ferda. Ferda má mouchy. Ale mouchy má každej z nás. Myslím tím mouchy jako emoce, ne skutečné mouchy (koupete se, že jo?). Jednoduše 8 barevných much. Mouchy totiž představují 8 emocí, které Ferdu provázejí a podle toho taky poznáte, jak se Ferda cítí. Má totiž jednu nebo dvě z nich nalepené na jazyku.

Jak prosté. Kdyby to tak měli i dospělí. Taková protivná pokladní s muškou "osamocenou" nalepenou ehm, třeba na svetru, to by bylo fajn ne? Hned bychom pro ni měli víc pochopení, nemyslíte?


Ve velké krabici je kromě velkého plyšového žabáka a osmi krásně zpracovaných barevných much se suchým zipem, taky plyšová mucholapka. Kde jinde má taky třeba sedět hněv a žárlivost, když má Ferda zrovna radost na jazyku, no ne?


To hlavní, co nám dotváří smysl celé hračky, rozvíjejíc emoční inteligenci, je knížka. Knížka je určená rodičům nebo větším dětem (přizpůsobená velikost písmenek) a je v ní ke každé mouše/emoci několik příběhů - docela dlouhých, takže si vyhraďte čas na čtení.

Doporučení je číst každý den jen jednu mouchu, aby se to děťátkům nepletlo a aby si danou emoci a příběh s ní spojený zažili. Po stranách příběhu jsou vždycky tipy, na co se dětí ptát a jak třeba doplnit příběh. Jsou tam i střípky - poznatky od rodičů a dětí. 


Nejdřív jsem si myslela, že to bude knížka hlavně pro děti, ve které se bude třeba něco hledat, spojovat, ukazovat, ale je hlavně pro rodiče, kteří s ní pracují, čtou a vnímají dítě, jak reaguje na popsané situace. Některé jsou třeba i nespravedlivé a smutné, protože s Ferdou ve školce někdo "neka"! To teď známe velmi dobře. A to je přesně to! Jsou to reálné příběhy, kde je ale v hlavní roli náš žabák a děťátka se ptáme: jak se Ferda cítil, jaká moucha byla s Ferdou zrovna v tomto příběhu, jak by se cítilo ono samo a jak by situaci vyřešilo.


Knížka je moc krásně zpracovaná, obsahuje od každé emoce několik příběhů a tak dokáže široce zabrat situace, s kterými se dítě může dříve nebo později setkat. A nebude hned vědět, proč se tak chovají ostatní nebo proč se tak chová ono samo. Něco mu je a ono neví, co to je. Obyčejná žárlivost. Sabinka si hraje s Magdičkou a ne s ní. A Vali neví, proč je jí tak divně, neví co to je žárlit, že jo? Je jí 5.

 Sice už dokáže pojmenovat, že je smutná nebo naštvaná, ale kolikrát to prostě nerozpoznáte. Reakce = nafouklá, odchází z místnosti uražená, vzteká se a ona je přitom jen smutná, že si s ní nikdo nehraje a dává to najevo takhle. Skrz žabáka se to potom daří pojmenovat a rozklíčovat mnohem líp, rychleji a ušetříme si tak spoustu zbytečných slz.Je to asi jediná hračka, na českém trhu, která rozvíjí emoční inteligenci u dětí. Pokud ne, prosím opravte mě. Taky nevím vše a naopak budu ráda za ostatní tipy.

Na facebooku nám kamarádka nechávala pod fotkou koment, že by měla i pár dospělých adeptů na tuto hračku. Hned jsem si živě vybavila situaci tiché domácnosti, kdy jeden neví, co tomu druhýmu je. No nebylo by to řešení? "Na, tady máš, nalep mouchu, protože já jinak nevím, co ti je !" Třeba Scio přijde s nějakou variantou pro dospělé :) To by bylo zajímavý!Knížka s Ferdou a jeho mouchami je určena pro děti od 4 do 10 let. A má i pokračování pro starší od 6 do 10 let Ferda v tom zase lítá.

Nechávám tady odkaz, kde hračku Ferda a jeho mouchy koupit a navíc teď o 10% levněji.

A já děkuji společnosti Scio za spolupráci, za Ferdu pro Váju a za možnost recenzovat užitečnou hračku, která má smysl.

Tak co, líbí?
A mimochodem, máte někdo zkušenosti se SCIOškolou?


You May Also Like

2 komentů

  1. Kamarádka se hlásí a hlásí, že ačkoli je jí 30, má jasný dárek na Vánoce :) protože nejjednodušší věci jsou ty nejfunkčnější, že? :) Díky Vendi za skvělý tip! :-*

    OdpovědětVymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)