Bejby na výletě | Lamacentrum Brno Hády

by - 26.8.19V sobotu jsme zahájili  náš poslední společný letní víkend v brněnském Botanic Bistru. My dvě s Vájou lívancema, Ráďa a kluci obláčkovými vejci benedikt.


Začala jsem sice z úplně z jiné strany - jídlem - ale za mě všechny výlety mají předurčený úspěch, když se na ně dobře najíte :P 

A navíc mám ráda tu atmosféru a to, že se brunche se známými a kamarády pomalu ale jistě stávají o našich víkendech nějakou tradicí. Máte taky někdo takový podobný rituál?

Ale jak už jsem říkala. Po brunchi následoval přesun do Lamacentra. Tak jdeme...

Neptejte se mě, jak se tam dostanete. Od toho jsou odkazy zcela nečekaně s názvem: "jak se k nám dostanete". My jsme NĚKAM dojeli, tam jsme nechali auto u keře a šli kousek pěšky po strmé pěšině vzhůru. Hele fakt to byl kousek, který netrval ani 10 minut, jenomže já...už rok kancelářská lejdy, jsem na sobě nedala nic znát (stopro to nešlo poznat), ale přísahám, že plíce se mi dostavily až v polovině výkladu průvodkyně u lam.
Lamacentrum je na okraji Brna za Líšní v prostoru lomu, který zachránila neziskovka, která patři do svazu ochránců přírody. Ona neziskovka (Pozemkový spolek Hády), pečuje o okolní přírodu na Hádech už asi 20 let a když se rozhodovalo, co bude s opuštěným lomem dál a hrozilo mu zasypání, vytvořili tady Lamacentrum. A od té doby tady žije několik Lam Alpak, pár koz, ovcí a králíků.


Kromě lam můžete k ostatním zvířatům sami, ale prosím informujte se o tom, čím nebo jestli vůbec je můžete krmit. Pro králíky je třeba připravená u vstupu na jemno nakrájená mrkvička, aby je mohla za den nakrmit spousta lidí, ale aby je zároveň unesly nožičky :) Každopádně to mají podle téhle fotky v paži i tak.


K lamám jsme šli s průvodkyní. Je to tak na 20 minut, kdy vás průvodce zavede do ohrady s lamami a tam povídá zajímavosti jak o samotném druhu, tak konkrétně o obyvatelích lamacentra. Mohli jsme si tentokrát lamičky i osprchovat, protože teplo bylo fakt extrémní (tady asi někdy v této chvíli jsme se shledali já a moje plíce).


Krmení pro lamy jsme koupili u vstupu, tohle každopádně doporučuju, bez krmení to u lamiček rozhodně není taková sranda. Tak asi jako bez dopoledního brunche. A navíc, schovejte si všechny svačiny a šustící sáčky - jsou to velké mlsounky a takovej chleba s vysočinou by jim akorát uškodil.

Následuje lamí spam:


Lamy jsou fakt strašně chytré, nejvíc jsem koukala, že slyší na jméno a na zavolání přiběhnou. Jsou čistotné, takže kakají na určitě místo a nohy mají zespodu měkkoučké, že neudupou zem, ale přitom fungují jako přírodní sekačky, protože spásají trávu. 


Navíc se dají využít jako terapeuti k dětem nebo seniorům, ale víc si běžte poslechnout do Lamacentra, stojí to fakt za to.Na občerstvení pro nás lidi je k dispozici výběr z nápojového automatu. Najdete tam i nějaké sušenky a tyčinky, hned vedle přístřešku, kde v parnu můžete spočnout a kde si Vája osahala lamí vlnu.V prostoru Lamacentra je hmyzí hotel, studánka, budkostrom, bosá stezka, viděla jsem tam pod stromy i nějaký prostor na hraní pro menší děti.
A když to propojíte s procházkou po Hádech, uvidíte krásnou přírodu a zároveň celý Brno.TAKŽE, CO Z TOHO VYPLÝVÁ?

lAMACENTRUM je tip na výlet, za kterým nemusíte z Brna vyrazit V 7 ráno, abyste všechno stihli. Čas, který tady průměrně strávíte jsou cca 2 hodiny, ale stihnete to i za hodinu (blbost) a nejdýl tady můžete být od otvíračky po zavíračku (taky asi blbost). Za tatínka, maminku a dítě se vejdete do 2 stovek i s krmením. Lamičky si můžete pohladit, nakrmit a díky povídání průvodce i dokonale poznat. Takový jednodenní super program, kdy při návratu domů stihnete klidně ještě i žehlit (ta největší blbost!)

KDO BYL NEBO SE CHYSTÁ? A JAK SE VÁM TAM LÍBILO?You May Also Like

4 komentů

 1. Jé to může být super pro děcka, určitě někomu doporučím, nebo se třeba vydám já až jednou budu mít svoje děti. :)

  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to takový relax v přírodě i pro dospělé :-)

   Vymazat
 2. Tééda, vypadá to opravdu krásně, nikdy jsem o takovém místě neslyšela a to bydlím v Brně už od narození :-) Rozhodně se tam s přítelem vydáme někdy zrelaxovat o víkendu, vypadnout od lidí, vždyť to určitě znáte... Skvělé je v takových chvílích dát si třeba konopný olej, který vás dokáže příjemně uvolnit a není to žádná droga :-) Kupuji ho z https://www.cibdol.cz/ a mohu jednoznačně doporučit.

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji za super článek. Po přečtení vím, že tam musíme určitě vyrazit. Máme to asi tři hoďky od domu, a navíc to můžeme spojit s návštěvou rodiny. Podle fotek to vypadá hezky. To by se našim dětem určitě mohlo líbit a aspoň zase jeden víkend nebudeme sedět doma. Jen škoda, že už to počasí není na spaní pod stanem. Máme teď nový z https://www.naturehikecz.cz/, který bychom rádi vyzkoušeli.

  OdpovědětVymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)