7 rozdílů v těhotenství po 6 letech

by - 2.10.19


_______________________________

Předmluva

Nesnáším slova jako těhule, těhu, nedejbože těhulka, mimísek, plínečka, dudlíček a taky moc nepoužívám slovo maminka (pokud jde o mou nebo Ráďovu maminku nebo mámy kamarádů, tak to samozřejmě neplatí, protože to jsou maminky, kterých si vážím mají něco za sebou a jsou to dámy, které mají slovo maminka zasloužené. Všechny ostatní mně neznámé ženy, které mají děti jsou prostě matky. Sebe tak taky označuju úplně normálně, i přesto, že tuhle roli miluju a od Váji samozřejmě slovo "matka" nikdy nechci slyšet :-D Není to nic negativního, je to normální slovo jako třeba kredenc - taky to zní tvrdě a přitom je kredenc super!
____________________________________

Tak jsme si vyjasnili některé důležitosti a můžem začít.
Ve chvíli, kdy jsem tenhle článek začala psát, jsem si ještě tohle druhý těhotenství nechávala pro sebe a vystavila můj pupík světu na odiv až ve 20. týdnu.

Bejbyblog jsem založila před 6 lety právě proto, že jsem chtěla psát o věcech pro to moje první miminko, kterýmu jsem ale nedávno poprvé namalovala řasy a které chodí zdárně do první třídy a tahá odtamtud puberťácké rozumy. Začala jsem ale psát, až měla Vali 3 měsíce, takže nějaké těhotenské články a rady si po sobě nepřečtu. Což mě docela mrzí, protože některý ty starý články fakt stojí za to :D

Jediný na co se můžu tak podívat je článek o tom, co jsem si brala před 6 lety do porodnice :D

Tenhle článek vznikl na základě mého neustálého "to za nás nebylo", "to jsem pro Vali vůbec nemusela mít" a "tehdy tohle nefrčelo". Ve chvíli, kdy jsem se přistihla, že jsem s tím už pěkně trapná, jsem si řekla, že se podívám na to, co se teda změnilo od mýho prvního těhotenství... 

Rozhodně se nepovažuju za matku, která všechno už zažila, takže je vlastně úplně v klidu. Tak to teda určitě ne! Při "Malých láskách" (ano každou středu máme kulturu na Nově) jsem minule vstala z gauče a řekla, že já teda rozhodně rodit nebudu!
Vůbec. 6 let je dlouhá doba a já už všechno zapomněla, takže si představte kombinaci v podstatě prvorodičky a navíc ještě o zhruba 7 let starší, takže zodpovědnější, víc přecitlivělá a s velkou představivostí, protože už to jednou kdysi zažila. Takže bacha na mě! Nejhorší je, když o něčem víte zbytečně moc informací a to je u druhýho těhotenství vážně naprd.


CO ZA NÁS TEHDY ROZHODNĚ NEBYLO NEBO BYLO JINAK?

 • tatínek - ta nejzásadnější změna samozřejmě <3
 • vyslepičit nebo nevyslepičit? - zatímco před 6 lety všichni věděli, že jsem těhotná nejpozději při existenci gestačního váčku, tentokrát jsme čekali s oznámením i rodině až do prvního screeningu. Ne, že by se něco komplikovalo, ale víc si v dnešní době uvědomujeme, kolik párů má problémy s početím nebo donošením a nedokážu si představit to zklamání, kdyby něco nebylo v pořádku a já to potom musela všem vysvětlovat. Vždyť to říkám, zodpovědnější :) 
 • bezpečnost v autě - Teď sedím za volantem asi častěji a jestli ne častěji, tak určitě jezdím větší vzdálenosti. Tak proto tohle byla tentokrát první věc, kterou jsem si pořídila. Ne skládací vanička Stokke jako u Val :-P

ZOPA bezpečnostní těhotenský pás do auta - je super, že se pás upíná na bocích a ne jen uprostřed na jeden cvoček. Že je to jedno? A stály jste někdy v šatech na semaforu a vedle vás stál autobus, šalina nebo kamion? To nechceš.

 • sestřička - tohle druhý miminko bude mít už na světě jednoho bodyguarda. Jsem přesvědčená o tom, že Val bude ta nejlepší ségra na světě, je rozumná a ví, že s miminem nebude ze začátku žádná sranda a bude víceméně jenom ležet, řvát, jíst a spát. Popřípadě jen řvát, jíst a nespat (vždy počítám i s tou horší variantou a tu samozřejmě říkám i jí).
  • TIP: Koupila jsem knížku V bříšku, kterou jsme začali číst teda až v její půlce, protože je rozdělená po týdnech, ale je skvěle napsaná pro budoucí sourozence, aby věděli, jak to tam miminko v bříšku má.
 • chutě - se sice nemění, ale diametrálně se odlišila plodina. Před 6 lety jsem si myslela, že se mi po té tuně snězených banánů narodí minimálně 2 opice. No a tentokrát to vypadá na králíka nebo na nějakýho Bystrozrakýho.

 • jsem o 6 let víc opotřebovanější a unavenější. Jak kdybych tahala každej den pytle s pískem. Už je mi to blbý, ale někdy nedokážu nic jinýho jenom si po práci doma sednout a koukat. Dobrý taky je si rozdělovat činnosti na fáze, jako třeba u vaření. Chodím si mezi krájením a restováním třeba sednout na chvilku na gauč :-P Obdiv všem matkám, kterým je 35 a vejš! Nechápu, že jenom nespíte a nejíte.
 • jestli veškerá moje inteligence putuje na výrobu inteligence miminka - řeknu vám, že je dost možný, že se nám narodí malej Einstein. Zabouchnutý klíče beru jako normu, ale abych dala pračku prát a nechala otevřený šuplík s aviváží a nasypaným práškem, to už mi tak normální nepřijde.

CO SE  NEMĚNÍ ?


 • gynekolog - který když mu řeknete, že je vše v pohodě, akorát jste pořád strašně unavená, řekne, že to je teda taky stopro těhotnej
 • porodnice - i když by na Obilňáku těmi okny mohlo v únoru lehce profukovat, zatím si za ním stojím :)
 • značka kočárku - i když jsem se vážně moc snažila - Bugaboo buď miluješ a nebo nenávidíš. Já jsem v tom prvním týmu, takže žádná jiná cesta nepřipadala v úvahu.
 • matka - ta je vždy jistá


Tak to vypadá, že to tady zase oživíme a já vás budu na instáči spamovat všema roztomilostma velikosti maximálně 10 cm. A to chcete :)
You May Also Like

1 komentů

 1. Tyjo pěkně napsané. To já mám teda za sebou jen jedno těhotenství. Hlavně v začátcích jsem měla docela strach z toho jak to všechno zvládnu. Musím ale říct, že ve spoustě věcí mi dost pomohly články, které mají na http://www.jaknamiminka.cz/ Právě o těhotenství tam mají celou sekci. Mimo to tam ale mají i články ohledně péče o novorozence atd, což se také hodí.

  OdpovědětVymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)