Příprava k porodu s Aniballem

by - 26.3.20

Jak jsem se připravovala na porod? Pomocí čeho a pomohlo to?

aniball balonek

Článek jsem měla rozepsaný ještě před porodem, protože příprava na něj byla zcela logicky aktuální. A teď po 6 týdnech píšu o tom, jak to dopadlo a hodnotím, jestli to moje připravování k něčemu bylo.

Upřímně nejsem moc důsledná, co se týká různých pravidelných cvičení. Hlavně, když se k nim mám donutit sama doma. To mám i teď s tím poporodním a s Aniballem to nebylo  jiný. Vzpomněla jsem si každej druhej nebo třetí den :)

Jsou věci o kterých se moc nemluví a ani já se nechystám nic detailně popisovat. Bude to spíš doporučení a moje osobní zkušenost s celkem probíranou pomůckou na předporodní přípravu.

Růžový Aniball balónek

Speciální zdravotnická pomůcka k procvičování svalů pánevního dna a porodních cest.      Zjednodušeně: postupným cvičením od ukončeného 36. týdne těhotenství - nafukováním balónku, který si zavedete - ano, tam dolů - trénujete svalstvo pánevního dna a pomalu ho připravujete na porod (každý den zhruba 20 minut) 

V balení je praktická taštička. Asi na cesty, i když v 9.měsíci většinou moc necestuju. Potom návod, pumpička s hadičkou a balónkem, metr a potřeby na zapisování měření.

- cílem je snadnější porod bez poranění a nutnosti nástřihu
- posilováním pánevního dna po porodu řeší problémy s inkontinencí

kompletní sada aniball

Můj trénink

Asi měsíc před porodem jsem si nakoupila v drogerce kondomy. Nejdřív ty s tea tree olejem, ale pak jsem se dočetla v návodu, že se nedoporučují. Mohly by narušit materiál balonku a způsobit prasknutí. No, vypotřebovala jsem celý balení a dobře to dopadlo. Ale vy to zbytečně nezkoušejte. Potom už jsem kupovala jakýkoliv, co mi přišly pod ruku. Na značce nezáleží, on je to víceméně jen moje vychytávka kvůli hygieně a lepší údržbě balonku v čistotě

Ale doporučuju si pro alespoň jedno balení skočit a pozorovat prodavačky při placení. S plným košíkem prezervativů a obrovským břichem pozorovat výraz ve stylu "tak na to už je trochu pozdě" je vážně zábava :-D


Začala jsem (velmi nepravidelně) nafukovat, uvědomovat si, co je vlastně hráz a pánevní dno a jak funguje. Vše podle pokynů v manuálu. A takhle jsem trénovala cca 3 týdny.

Balónek jsem měla už u prvního těhotenství a vzhledem k tehdejšímu bezproblémovému porodu bez nástřihu a šití jsem věděla, že teď po 7 letech do něj půjdu zase. Říkala jsem si, že i kdyby to mělo být jen placebo, mně to pomáhá.

aniball balonek k přípravě na porod

Výhody

- připomněla jsem si zase pocit toho tlaku a tahu, který je potom u porodu samozřejmě silnější, ale uvědomila jsem si, kudy to miminko vlastně zase bude muset projít :)

- u obou porodů mi to pomohlo psychicky, měla jsem pocit, že víc už pro hladký průběh udělat nemůžu. Když to potom u porodu gradovalo, věděla jsem, že ten tlak znám a že dříve nebo později bude holčička na světě

- díky metru jsem viděla pokroky a je opravdu mazec, jak třeba 3 dny necvičíte, tak se k té konečné hodnotě z minula dostáváte obtížněji.

Opravdu snadnější porod?

Když jsem dala v lednu fotku do stories, že začínám trénovat s Aniballem, ozvaly se 3 mámy, že to je super, ať pokračuju a pak pár těch, které se mě ptaly, jestli to za ty peníze fakt stojí.

Spousta odborníků, porodníků, gynekologů, porodních asistentek a dul ho na stránkách Aniballu doporučuje. Má pozitivní ohlasy i mezi maminkama. A já ho taky doporučuju. Ale i tak myslete na to, že každé tělo je jiné, každý porod je jiný, každé miminko je jiné a nikdo vám stoprocentně nezaručí, že když budete Aniball používat pravidelně, jak se píše, budete bez nástřihu, poranění hráze nebo porodních cest. Je to možnost a pomůcka od slova pomoc. Určitě za vás Aniball neporodí.

aniball měření

Za mě jednoznačně ANO

Oba porody byly v tomto směru úplně totožné: bez nástřihu a bez šití (ok, jedno škrábnutí, které bylo vyřešeno 1 stehem někde ani nevím kde). Druhý den po obou porodech jsem si mohla sednout na židli a po šestinedělí je podle mého pocitu všechno v normálu. Po kontrole na gynekologii (zatím je přeložena na neurčito kvůli pandemii) budu trénovat ještě naposledy. A to proto, abych se nemusela bát zakašlat a před každým nutkáním na malou křížit nohy. Ano, i to je totiž následek porodu - povolené pánevní dno :)

Další pomocníci...

Tentokrát jsem k Aniballu přidala ještě čaj z maliníku na uvolnění porodních cest. U Val jsem to nestihla, protože jsem rodila 10 dní před a u Justi už jsem hrozně chtěla porodit, tak jsem si ho začala vařit v posledním týdnu před termínem a přidala ještě masáž hráze s olejíčkem od Saloos.Třeba vám článek pomůže s rozhodováním, jestli Aniball pořídit nebo ne :)
A vy, co s ním máte zkušenosti, podělte se do komentářů.

podpis bejbymáma

You May Also Like

1 komentů

Za všechny komentáře moc děkujeme :)