Kniha pro budoucí tatínky i maminky | SOUTĚŽ

by - 29.1.20

Kniha tátovi a taky mámě

Na zadní straně přebalu je krátký text, který ji za mě naprosto vystihuje. 

Jak to všechno pochopit, uchopit, podpořit. Jak být táta, ale zůstat chlap!


Napsat knížku o těhotenství, náladách, šestinedělí, spánku, nošení, držení, koupání, přebalování, kojení, vývoji mimin, sexu po porodu, výchově a napsat ji pro MUŽE, CHLAPI, PÁNY, TÁTY nebo jak chcete, je velmi odvážné! O to víc tleskám Vandě za neskutečně skvěle odvedenou práci!

Knížka je primárně pro budoucí tatínky, aby do toho vpluli s grácií, nepřipadali si (často i kvůli nám) jako pitomci, kteří neumí ani držet dítě a přiblížila jim naše nálady a vlastně nás tátu a mámu spojila dohromady.

Období narození miminka není jednoduché a chce to pochopení z obou stran. Tahle knížka nastiňuje, co mámy prožívají, ale nediví se ani tátům, že to někdy celý nechápou, vždyť se kolikrát nechápeme ani my samy.Tak třeba například kapitola o tom, jak držet a přebalovat miminko není na víc, než na pár nutných stránek. Zčásti ji tvoří fotky s tipy, který jsem si ráda přečetla i já, abych si připomněla, jak vlastně jooo a nebo neee.
Hele, nikdo nečteme rádi poučky typu: "Chytni ho zprava, nadzvedni jednu nožku a pak druhou...." Na to si můžeme zavolat babičky nebo tetičky nebo zasloužilé matky, které mají 2 a více dětí a ony nám udělají detailní přednášku.
Nikdo nečteme rádi 15 stránek o tom, jakou plínečku pořídit a na kolik prstíčků má být mezi bříškem a plínečkou místo, aby miminko netlačila. Nemám tohle ráda, ale prosím vás pocitově.

 Oni pak tatínkové, dle mého názoru, po kvantech pouček podobným té, co jsem uvedla "s plínečkou a bříškem", dostanou panický strach, že to si přece nemůžou všechno pamatovat a následně kontrolovat a raději od toho všeho "utečou" a přenechají to nám. Protože my jsme mámy, my to přece umíme líp. Kde se vzal tento velmi rozšířený omyl? :D


Tátové mají strach, ale nejsou to ufoni, chápou, že jim miminko nesmí spadnout a nedrží ještě hlavu. A přesně takhle NORMÁLNĚ se jim v knížce porcují a podávají informace, které by se mohly hodit, aby si byli jistější. Nabízí se jim varianty, jak to jde dělat, jak to jde dělat i jinak a všechno je to s rozumem vysvětleno. Autorka nikomu necpe nějaká dogmata, ale dává na výběr více cest, kterými se vydat. Ukazuje možnosti a hlavně má pochopení.
Za mě je to nejlepší, pak si ani ta máma totiž nepřipadne jako kráva, když hned neběží koupit 2 druhy šátku nebo hojdavak. Každej to má prostě jinak a miluju lidi, kteří k tomu takto přistupují.

Dítě je pro mě zajímavý od 3 let dál

Setkala jsem se s tímto názorem mockrát. A spousta tátů, to tak asi vnímá. Pro ně jejich dítě začíná být zajímavý, až když chodí, jí chleba se salámem a už se s ním celkem domluví. 

Oni mají totiž pocit, že do té doby jsou k ničemu. Nemáš dvě prsa plný mlíka? Tak smůla, kámo, jsi ze hry a teď tady tak rok ničemu nepomůžeš.
Ale to je právě všechno jinak.
Někdy je to na panáka!
A teď budu citovat jednu velmi dobrou kamarádku, která mě nedávno rozesmála do telefonu. Řekla bych, že je to jedna z těch, které mají podle této knížky zrovna to "náročné dítě" a hodně často padá na hubu s jejím neopakovatelným smyslem pro humor. 
Téměř tříměsíčního syna jednou předávala svému muži se slovy:
"Je nakojenej, přebalenej, není mu ani zima ani horko, máš teď úplně stejný podmínky jako já, tak mi ho, prosím tě, teď nevracej, já taky nevím, co mu je, úplně stejně jako ty!"


To, že jsme porodili a máme nekonečný zdroj mléka, neznamená, že máme na všechno patent a všechno víme. Že máme nějakou tu ženskou intuici? A co to je, prosím vás? A jak se to používá?

Většinou totiž taky zkoušíme. Hlad, horko, zima, únava, mokrá plínka, chce se mazlit,... Až tohle všechno vyzkoušíme (a že tyhle varianty vyčerpáme opravdu brzo) a nic se nezmění, tak jsme na stejné startovní čáře jako vy. 
Tak co teď? Pořád máte pocit, že máma ta všechno ví a zvládne?

TÁTOVÉ máte velkou úlohu hned od začátku. My kolikrát fakt nevíme a je potřeba, abyste i vy věděli, že my nevíme :)  Další věc je, abychom si to my mámy taky někdy přiznaly. To, že vám mimino bude řvát, to přece nevadí, nám řve třeba celej den a těch pár desítek minut, kdy si ho vezmete a budete s ním chodit po pokoji vy, je pro nás neskutečná pomoc!


Tady se musím zastat ale i tatínků, protože jsou chvíle, kdy my mámy působíme tak "radši mi ho dej, protože nevíš, co s ním". Prosím zkuste si to nebrat osobně a my se to pokusíme nedělat. Jsme prostě někdy příliš úzkostlivé, ale o tom si taky přečtete v knížce, proč se nám tohle někdy děje :)

6 důvodů, proč byste ji měli mít doma?

 • Nejrychlejší, nejsnadnější a nejzábavnější způsob, jak se dozvědět víc o sobě a o svém miminku. PLATÍ PRO OBA RODIČE!
 • Nikdo tátovi vašeho dítěte nevysvětlí kolem miminka a výchovy nic tak jasně a s nadhledem, jako tahle knížka.
 • Maminky, které mají nečtecí tatínky, můžete použít informace z knížky a s lehkostí je dávkovat svým partnerům vy samy.
 • Nejsou tam trapný poučky, ale po přečtení zjistíte, kolik jste se toho vlastně dozvěděli ( jako já při druhém těhotenství :-P)
 • Je stručná a výstižná. Žádný omáčky nečekejte.
 • Je doplněná o fotky typu @instagram s použitím vtipných #hashtagů 

___________________________________________

SOUTĚŽÍME o knížku Tátovi a taky mámě (bez rumu)


Vanda Schreierová mi věnovala ještě jeden výtisk s podpisem pro vás do soutěže. Já jí moc děkuju a hlavně děkuju za napsání tohohle skvostu!

Pravidla:


Otázečka: Jakou knížku ještě napsala Vanda Schreierová? 
(stačí mi jedna) :)

odpovědi pište pod fotkou na instagramu @bejbymama, na Facebooku nebo i tady pod článkem na blogu.

Můžete odpovídat na každém kanále jen jednou. Ale nemusíte na všech.

3 kanály = 3 možné odpovědi od jednotlivce  = větší šance na výhru

konec 5.února


_________________________________________


Hodně štěstí a snad vás stihnu vylosovat a obeslat, co nejdřív :-P

Mějte se 

You May Also Like

20 komentů

 1. Například Handling a nošení dětí. Knihy jsou psány velmi srozumitelne. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Vanda napsala Mámě a Jak se zbavit plenek, díky moc za soutěž! Zuzka (zuad_seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 3. Mámě ❤ eva.dozbabova@gmail.com pro mýho bráchu jak dělané a už moc času na přečtení nezbývá 😂😂

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jejeeej, tak abychom se se švagrovou a bráchou nepotkali v porodnici 😂 jinak děkuju za odpověď, Evi 💜

   Vymazat
 4. Paní Schreierová napsala např. knihu Mámě, z níž jsem některé citáty povinně četl (:D), ale jsem za to ve výsledku rád ;)
  Michal (@mikekucis)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tahle je taky topovka, tak třeba budete mít štěstí 😃💪

   Vymazat
 5. Tak zkusim stesti at ma pripadne pripadn tatinek co cist kdyz budu v porodnici��napsala napriklad "Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho" coz by mohla byt taky zajimava knizka����

  OdpovědětVymazat
 6. ´Mámě” jsem nečetla, ale hodně mě láká, jen nevím, jestli na ni bude čas 😊 Já si hodně věcí věcí totiž v “Tátovi” připomněla 😂🙈

  OdpovědětVymazat
 7. Mámě máme už doma, teď třeba něco i pro Tátu. :) Aleš alesmikulik@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 8. Napsala napriklad knihu Mámě, kterou si dcera moc chválila. Tuhle bych venovala zeťákovi :)
  Marie (marie.maresova@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 9. Vanda napsala např. knihu Mámě, kterou jsem přečetla jedním dechem :) teď u druhátka se chystám ještě na "Handling a nošení dětí". Je to tak příjemně psané, že to zvládne i unavená máma po celodenní "šichtě" :)
  Hanka (@hani.kucerova)

  OdpovědětVymazat
 10. Soutěž o knížku Tátovi a taky mámě od Vandy S. sice už skončila ale za mě je to fakt parádně napsaná knížka. Doma ji už máme přečtenou a teď jsme ji koupili přátelům k Vánocům z knihkupectví Knihy Dobrovský a využili jsme slevové kupóny. Doprava byla zdarma a tak jsme za dárek ušetřili.

  OdpovědětVymazat
 11. Teda takovouhle knížku bych si klidně do svojí databáze knih moc ráda zařadila. Bohužel už je po soutěži. Ale co, tak já si o ní řeknu tchyni. Ta mi furt tvrdí, jak mi chce něco koupit, protože má radost z prvního vnoučete, tak si řeknu o tuhle knížku. Děkuji vám za tip! :)

  OdpovědětVymazat

Za všechny komentáře moc děkujeme :)